Иракският премиер Хайдар ал Абади, който е главнокомандващ на въоръжените сили, обяви началото на дългоочакваната сухопътна операция за освобождаване на град Мосул от терористичната групировка "Ислямска държава" (ИД), предаде БТА, като цитира "Франс прес".

Бойците на ИД смятат Мосул за своя столица в Ирак. Градът беше оставен в ръцете им от правителствените сили практически без бой на 10 юни 2014 г.

Телевизионният канал "Ас Сумария" съобщи, че числеността на сухопътните части, задействани в операцията, надвишава 60 хиляди войници. Иракската армия се подкрепя също от антитерористични подразделения и местни милиции като кюрдски формирования пешмерга, шиитските милиции "Ал Хашд аш Шааби", въоръжени отряди на сунитски племена. По линията на фронта са стоварени стотици единици тежка техника и артилерийски оръдия.

В Мосул в момента живеят около 1.3 милиона души. Те са държани като заложници от над 6 хиляди бойци на ИД.

САЩ и останалите страни от международната коалиция са готови да подкрепят Ирак в "трудната битка" за Мосул, се казва в изявление на американския министър на отбраната Аштън Картър, предаде "Ройтерс".

"Това е решителен момент в кампанията за нанасяне на траен удар по "Ислямска държава", допълни Картър.

"Убедени сме, че иракските ни партньори ще надвият нашия общ враг и ще освободят Мосул и останалата част на Ирак от омразата и жестокостта на ИД."

В същото време зам. генералният секретар на ООН по хуманитарните въпроси и спешната помощ Стивън О'Брайън заяви, че организацията е изключително притеснена за сигурността на населението на Мосул след започването на офанзивата на иракската армия.

"Семействата са изложени на огромна опасност да попаднат между два огъня или да станат мишени на снайперисти, както и да бъдат използвани като живи щитове", подчерта той.

О'Брайън предупреди, че при развитие на най-лошия сценарий до 1.3 милиона цивилни може да бъдат принудени да напуснат домовете си.

ООН е готова да предостави убежище на 60 хиляди души в лагери и обекти за временно настаняване. В процес на строеж са нови лагери, разчетени за 250 хиляди души. Готови за разпределение са хранителни продукти за 220 хиляди семейства, съобщи О'Брайън. В пунктовете за раздаване на помощи освен това са подготвени 240 тона медикаменти.

Заместник генералният секретар на ООН се оплака от недостиг на финансиране от международните дарители.

dnevnik.bg