Министрите на търговията в ЕС се събират днес, за да обсъдят бъдещето на споразумението за свободна търговия с Канада, известно като CETA.

Допреди дни очакванията бяха министрите да подпишат споразумението и то да бъде окончателно парафирано на церемония в Брюксел на 27 октомври на срещата на върха ЕС-Канада. За да влезе в сила, подписи трябва да поставят всички 28 държави членки на ЕС, след което документът трябва да бъде ратифициран от националните парламенти.

Но в петък местният парламент във Валония – френскоезичната част на Белгия – реши, че няма да даде подкрепата си на централното правителство, за да подпише сделката. Този ход дойде малко, след като германският конституционен съд се произнесе в полза на CETA.

Вчера френският министър на земеделието Стефан льо Фол защити споразумението за свободна търговия, заявявайки, че то предлага гаранции и следователно трябва бъде приложено, ден след поредица от демонстрации срещу договора.

CETA "бе подписано с условия, особено в земеделието, тъй като това бе залог", подчерта министърът пред телевизия "Франс 3".

Проектоспоразумението "ни дава гаранции, необходими за това, което сме поставили като правила". То "трябва да бъде приложено със зачитане на всички правила, които сме определили", добави Льо Фол.

Франция на няколко пъти изрази несъгласие с аналогичното споразумение със САЩ – TTIP, но спрямо CETA позицията на Париж е положителна.

В неделя стотици хора в Мадрид и десетки хиляди във Франция протестираха срещу търговските споразумения на ЕС със САЩ и Канада.

По улиците на Париж и още 35 френски града излязоха над 40 000 души.

Демонстрантите призоваха властите да последват примера на съседна белгийска Валония. Франция вече преустанови преговорите със САЩ, но ги продължава по проекта с Канада, който премиерът Манюел Валс намира за "юридически уравновесен".

Протест имаше и в българската столица София.

Споразумението предвижда отмяна на митата на почти всички категории стоки.

dnevnik.bg