С размяна на остри реплики и тежки обвинения между БСП и ГЕРБ и Реформаторския блок протича заседанието на парламента, на което във вторник се обсъжда създаването на нова временна анкетна комисия, която да разследва злоупотребите покрай строежа на АЕЦ "Белене" и заключенията й да се предадат на прокуратурата.

Предложението е внесено от различни народни представители, но в хода на дискусията социалистите се обявиха против "преливането от пусто в празно" за трети път и призоваха прокуратурата да си свърши работата по повдигнатите вече обвинения и провежданите разследвания. Лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че партията й внася искане за временна анкетна комисия за разследване на картела при горивата и сивата икономика там, което било по-актуалната тема, засягаща всички български потребители.

В рамките на изказванията, преди излизането на депутатите в почивка, стана ясно, че новата временна комисия най-вероятно ще бъде одобрена. Кирил Цочев от АБВ предложи редакция на предложението и разследването да обхваща периода след спирането на работата на предишната анкетна комисия по казуса, работила в 41-ото Народно събрание. Той поиска също членовете на комисията да се избират на паритетен принцип – по двама души от парламентарна група, а не на пропорционален , и така в нея да влязат 16 депутати, от които един да оглави комисията и да има един заместник-председател.

Депутатът от РБ Мартин Димитров, който е сред вносителите на предложението, заяви от парламентарната трибуна, че веднъж завинаги на проекта АЕЦ "Белене", който измислен само да генерира разходи, трябва да се сложи край.

"Хора, ако "Белене" продължи с някакъв мним чужд инвеститор, който не вярвам да е друг освен руски, разходите и негативите за българския бюджет ще продължават... Който е измислил "Белене", е измислил само как да се правят разходи. НС трябва да сложи веднъж за винаги край на този проект", посочи Димитров.

"А бе, колеги от АБВ и БСП, ако "Белене" беше готова къде щяхте да изнасяте тока, за какво щяхте да го използвате? Нека тази комисия да бъде подкрепена от всички парламентарни групи. И левите да си кажат тяхната истина, да си признаят. Иначе ще продължим да плащаме, без да е ясно кой носи отговорността за тези огромни разходи", призова Мартин Димитров.

"Не може да платим 1.270 млрд. евро и да не проверим кой каква отговорност носи", допълни той. Димитров посочи, че в арбитражното решение има посочени различни алтернативи за реализация на произведеното вече оборудване за ядрения проект, за което НЕК трябва да плати над 620 млн. евро на руската "Атомстройекспорт".

"Ако ГЕРБ се заиграе по измислената от БСП пързалка за търсене на инвеститор, ще станете солидарни към продължаването на разходите", обърна се представителят на Реформаторите към колегите си.

"За трети път искате да правим анкетна комисия по един и същи въпрос. Такава имаше в 41-ото, АДФИ се е произнасяла, прокуратура и съд се произнасят по този въпрос. Целите политическо говорене и преливане от пусто в празно по тема, по която няма какво повече да се каже", каза лидерът на БСП Корнелия Нинова в пленарна зала.

С мотива "да се занимаваме с нещо актуално в момента, което засяга всички хора днес" тя предложи като алтернатива на комисията за "Белене" създаването на такава за разследване на картела при горивата.

"Потвърдете, че политическата отговорност за поръчването на реакторите за АЕЦ "Белене" е на БСП", призова я депутатът от РБ Петър Славов. "Разбира се, че ще потвърдим анкетна комисия за картела на горивата, но нека Румен Овчаров, който представлява държавата в рафинерията, да каже как защитава националния интерес. Поканете го тук, да го чуем и него", каза Славов. Междувременно обаче Овчаров бе отстранен от длъжността си в "Лукойл Нефтохим"

"Усещам страх в БСП за това до какви изводи ще стигне анкетната комисия. Изправете се срещу страховете си и си признайте за "Белене"", допълни Мартин Димитров.

"Като имате данни за престъпления по "Белене", давайте ги в прокуратурата. Тук не сме наказателно отделение", репликира ги Нинова.

"Въпросът с АЕЦ "Белене" не е само икономически, а политически въпрос. Да не затъваме повече в гьола "Белене"", включи се в дискусията Методи Андреев от ГЕРБ.

"Не вярваме, че обвинените директори (Любомир Велков и Мардик Папазян, които преди дне бяха обвинени за неизгодна сделка със стария реактор от АЕЦ "Белене", нанесла щета за над 77 млн. евро – б.ред.) сами са вземали решения на своя глава без политическо решение" допълни той. "Вярно, че НС не е разследващ, а контролиращ орган, но прокуратурата действа изключително бавно. За нещо случило се по времето на Станишев, сега се повдигат обвинения. Нашата комисия трябва да е абсолютно безкомпромисна в доклада и по неговите данни да има бързо произнасяне, а не след десет години", каза Андреев.

Таско Ерменков от БСП защити свършеното от неговата партия по ядрения проект, обяснявайки, че "ние продължихме политиката на предходния кабинет, но дойде едно друго правителство през 2009, което подкрепяше проекта до 2011 г., когато необяснимо защо бе прекратен проектът". "Арбитражното решение не е защото е започнат порекат, а защото е прекъснат непрофесионално и вина БСП за това няма. Сега ще продължим да четем докладите на АДФИ, дето ги четохме вече. Ще се запознаем с онези 10 хил. страници. Не знам дали ще привикате Трайчо Трайков за подписаните по негово време споразумения, които са повече от подписаните по времето на кабинета Станишев", каза още той.

Кадърното спиране на проекта е трябвало да стане 2008 г., отвърна му Делян Добрев от ГЕРБ "Знаете, че RWE си тръгва, че няма финансиране, двамата ви директори пишат да не се плаща аванс, но правителството отпуска 375 млн. евро за плащане на аванс. Ако го бяхте спрели това плащане, споразуменията нямаше да се задействат и сега щяхме да дължим нула. Вие обаче се правите, че не разбирате това или не ви отърва", посочи бившият министър на икономиката и енергетиката.

Очаквайте подробности.

dnevnik.bg