Парламентът реши да създаде временна анкетна комисия за проверка на всички данни, факти и обстоятелства за решения и действия по проекта АЕЦ "Белене" от 2006-а до септември 2016 година, които доведоха до задължения от 1.2 млрд. лева.

Съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов оглави комисията, а негови заместници са Методи Андреев (ГЕРБ) и Антони Тренчев (Реформаторски блок). Съставът ѝ е на пропорционален принцип с 20 членове и ще работи 3 месеца. ГЕРБ ще са представени от Делян Добрев, Александър Ненков, Валентин Николов, Цветомир Михов, Дияна Йорданова и Георг Георгиев. БСП от Таско Eрменков, Жельо Бойчев и Драгомир Стойнев. От ДПС избраните за членове на комисията са Рамадан Аталай, Митхат Метин и Петър Чобанов. Вносителят на предложението за създаване на органа Мартин Димитров ще представлява Реформаторски блок. От ПФ – Искрен Веселинов, от "БДЦ – Народен съюз" – Георги Недев, от "Атака" – Магдалена Ташева и от АБВ – Кирил Цочев.

По време на дебатите председателят на БСП Корнелия Нинова, каза че "ще се прелива от пусто в празно" тъй като в предишното и сегашното Народно събрание е имало такива комисии. Нинова препоръча вместо това да се създаде комисия за картела на горивата.

Според Мартин Димитров от Реформаторския блок двата реактора за АЕЦ "Белене" трябва да бъдат продадени и проектът да бъде спрян. Александър Ненков от ГЕРБ обясни, че каквото и да се направи нататък по проекта за АЕЦ "Белене" вече не се търси икономическата полза, а намаляване на щетите, които са нанесени в предишните години на управление. Делян Добрев (ГЕРБ) каза, че има целенасочен опит на БСП тази комисия ако може по някакъв начин да се замотае, за да не реши нищо.

Според Мартин Димитров и Радан Кънев правителството преговаря с мним руски инвеститор, тъй като умишлено е изпуснало срока за обжалване пред Върховния административен съд на решението на арбитражния съд за АЕЦ "Белене" Според решението на арбитражния съд в Женева България дължи 1.2 млрд. лв. за вече поръчаните 2 реактора на руската "Атомстройекспорт".

Дневник