Двигателите, които трябваше да забавят апарата "Скиапарели" в последните метри от спускането му на Марс, са работили по-кратко от планираното. Това кара специалистите от Европейската космическа агенция (ESA) да се опасяват от най-лошото – тежкият почти 600 кг робот се е разбил.

Спускането в сряда отне по-малко от 6 минути и трябваше сондата да се забави от 21 000 км/ч на под 5 м/сек., за да бъде успешен едва вторият опит на европейски учени да изпратят изследователски уреди на повърхността на Червената планета.

След като изтече времето за спускане, настъпи мълчание и до момента "Скиапарели" не е изпратил сигнал, потвърждаващ, че всичко е наред и е готов да изпълни мисията си. Андреа Акомацо, ръководител на операциите в ESA, заяви пред журналисти, че орбитални апарати са минали два пъти над района, където би трябвало да е лъскавият диск, но "Скиапарели" мълчи.

Последният сигнал е 50 секунди преди планираното достигане на повърхността.

Ако се потвърди най-лошото, това ще е повторение на неуспеха на британците с Beagle 2, изпратен от орбиталния апарат Mars Express през 2003г. Той достигна здрав повърхността, но не успял да разгъне соларните си панели на Марс. "Скиапарели" може дори да не е приключил успешно спускането.

Така ще се потвърди и тоталното господство на американците в мисиите до Марс.

NASA остава единствената агенция, успяла да спусне робот на повърхността на планетата и да получи научна информация от него.

СССР първи спусна сондата си "Марс 3" през декември 1973 г., но тя работи само 14.3 секунди и изпрати изображение, което и до днес не е разшифровано.

Американците получиха първи ясен кадър на повърхността, изпратен през 1976 г. от мисията им Viking. След това NASA още 6 пъти успешно е спускала свои апарати на Марс.

Дневник