Иракските сили са напреднали с офанзивата си към Мосул и са вече на 5 км от града, съобщи Ройтерс. В интервю за агенцията вътрешният министър на Ирак Карим Синджар съобши, че не трябва да се очаква скорошен край на битката, тъй като в града има между 4 хил. и 8 хил. бойци на "Ислямска държава". Градът е под контрола на джихадистката групировка от 2 години.

Междувременно Би Би Си съобщи, че стотици хора са били изложени на токсични газове, след като завод за сяра е бил подпален при сраженията за Мосул. Серният диоксид, който се отделя при горенето е отровен при вдишване или при контакт с кожата и очите.

По информация на Ройтерс близо хиляда души са пострадали от газовете, като се смята, че палежът е извършен от "Ислямска държава" по-рано през седмицата. Иракски командир каза пред агенция Франс прес, че двама цивилни са загинали вследствие на вдишване на газовете, а "много други" са пострадали. Американските войници, съсредоточени в база в Кайяра южно от Мосул, днес са използвали маски, за да се предпазят от токсичните газове, довявани от вятъра.

Междувременно иракските сили са поели контрола над гр. Каракош – най-големият християнски град в Ирак преди войната, намиращ се на 32 км южно от Мосул.

Днес от Анкара към Ирак потегли конвой от 20 тира, натоварени с храни, дрехи, завивки и медикаменти от турския Червен полумесец, съобщава БТА. Хуманитарната помощ е предназначена за населението на Мосул.

Премиерът на Ирак Хайдер ал Абади остава против турско участие в офанзивата за връщането на контрола върху града Мосул. "Битката за Мосул е иракска битка и онези, които я водят са иракчаните", заяви Ал Абади след среща с американския министър на отбраната Аштън Картър в Багдад. Картър пристигна в Ирак на необявено предварително посещение, след като вчера беше в Турция.

Той се опитва да играе ролята на посредник между Ирак и Турция с оглед преодоляване на различията им за турско участие в операцията по отвоюване на Мосул. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган не иска Анкара да стои настрана от операциите за освобождаването на града. Според експерти той е притеснен от евентуалното равновесие на силите, което ще се установи между различните общности след освобождаването на този сунитски иракски град. Ердоган се притеснява дали кюрдите или шиитите няма да поемат контрола върху града, отбелязва БТА.

dnevnik.bg