Президентът трябва да бъде много по различен от това, което имаме в момента. Трябва да бъде видим, да бъде близко до хората, трябва да поставя техните проблеми. Това каза днес на предизборна среща в Шумен кандидатът за президент Ивайло Калфин, издигнат от коалиция „Калфин – президент“. 

Пред сградата на театъра той бе посрещнат от областния председател на АБВ Пламен Петков, представители на общинските организации и кметове на партията, коалиционни партньори. На срещата присъства и народният представител от АБВ и заместник-председател на комисията по здравеопазване в парламента доц. Георги Кючуков.

Калфин представи пред присъстващите вижданията си за президентската институция и се спря на конкретни инициативи и политики, в които активността на президента е задължителна.

Във външната политика, според него, България трябва да бъде много по-активна в дипломацията си, и най-вече в региона. „Ние изчезнахме от Балканите и Черно море. Когато влязохме в ЕС, американският президент тогава Джордж Буш и председателят на ЕК тогава Барозу ни казваха, че приносът на България в Европа е, че имаме авторитет и сме лидер на Балканите, защото имаме добри отношения с Русия – това ни беше ценността. Оттам нататък ние забравихме за това, нямаме балканска политика, нямаме черноморска политика, а с Русия се чудим накъде да се завъртим.  Факт е, че България трябва да активизира външната си политика и то в балансирана посока – да, ние сме членове на НАТО и ЕС и трябва да останем такива, но там трябва да вкарваме нашите теми , а те са стабилност в целия този регион“, заяви Калфин.

Той предложи конкретни стъпки, които един президент може да направи и те са в посока към общи позиции, каквито има вишеградската четворка.
„На Балканите ние сме пет държави – Гърция, България, Румъния, Хърватска и Словения. Можем заедно да подемем и поставяме общи теми в ЕС, но това значи активно да работим с тях. Има още една инициатива - в Черно море, вместо да се дрънка с оръжие и да нараства напрежението, да се върнем обратно към българската инициатива за черноморска синергия, която стана европейска политика и да търсим отново съвместните дейности“, каза той.
По темата с бежанците Калфин заяви, че трябва да се търси външно политическо решение и международна подкрепа за споразумение с Афганистан - да си приберат обратно мигрантите, които в България представляват 80% от бежанците.

По отношение на вътрешната политика Калфин смята, че президентът също трябва да е много активен, като очерта три основни насоки, по които трябва да се работи - демографията,  доходите,  образованието.
„Това са политики в различни области, и ако се оставят на министерствата, всеки си ги кара поотделно, само че няма двигател – ето защо президентът е този, който трябва да постави темите, да потърси всички институции, да даде някакъв хоризонт, да се погледне комплексно на тези въпроси и към него да вървим всички заедно, за да се постигне резултат. Решението – да, то е на правителството, на местните власти, но по една или друга причина трябва да има един двигател, който да е извън тях и да работи. Аз така си представям президентската институция“, каза Калфин.

Той отбеляза, че навлизайки във втората част на кампанията вече се виждат основните идеи и послания на кандидатите, но изрази разочарованието си от липсата на смислени и големи дебати и упрекна опонентите си – Цецка Цачева, Румен Радев и Красимир Каракачанов, че са се скрили, въпреки че на няколко пъти и той, и централните медии са им предлагали дебати.

Калфин каза, че в средата на кампанията може да говори вече за опонентите си и сподели няколко факта. Според него в тази кампания ГЕРБ искат да спечелят и говорят за стабилност, не за друго, а за да остане президентската институция, както досега – безмълвна, обезличена. Той смята, че и затова Цачева говори, че опонентите й искат да сменят политическата ориентация на страната. „Това не е вярно, защото да искаш да смениш  характера на външната политика не значи да сменяш ориентацията на страната. Аз съм от тези, които много дълго съм се борил да влезем в ЕС, но съм искал да станем страна, която дава политики, които стават европейски, а не само да слушаме какво ни говорят. Така че и в ЕС и в НАТО имам съвсем различни виждания как България може да участва и да тежи на мястото си и това не значи смяна на ориентацията, а смяна тотално на политиката“, каза Калфин.

Той се спря и на думите на Румен Радев, който обещава стабилност и то не такава, каквато е сега - на мизерията и недоимъка. „Добре иска да смени всичко, да смени статуквото, но как, искам да го попитам, и да се срещна с него на дебат. Смяната на статуквото само по себе си е хубаво, но какво ще направи, какви са му идеите, какви са политиките му, няма отговор на това, а за тези неща не може да се говори само с общи приказки“, каза той.

Калфин упрекна кандидата на БСП и за думите му, че нашите политици не са се учили на политика. „Не е коректно да не уважаваш тази професия, а да искаш да станеш политик, да я подритваш, още повече че искаш да влезеш в нея“, каза Калфин и допълни: „За разлика от г-н Радев не мисля, че посланиците се назначават с конкурс. Това значи, че не познаваш характера на дипломатическата служба.“

По отношение кандидатурата на Каракачанов Калфин изтъкна един проблем с неговото представяне. „Колкото повече говорим за патриотизъм, а аз мисля, че всички сме патриоти, толкова повече трябва да мислим не как да разделяме обществото на различни групи и да сочим някоя от тях с пръст, а да търсим как всички представители на обществото, от различни етноси, от различни религии, могат заедно да работят като българи за държавата. Ето това разбирам аз за патриотизъм, да можеш да включиш всички да работят за страната“, каза той.

По време на срещата Калфин отговаря и на въпроси на граждани свързани с мястото на България в ЕС, отношенията ни с Турция, за съдебната реформа, за състоянието на армията и други.

Областният председател на АБВ Пламен Петков също сподели своите виждания за хода на президентската кампания, представянето на кандидат-президентските двойки, на техните политики. „Ние от коалиция „Калфин-президент“ сме спокойни, защото нашият кандидат е с неоспорими качества. В единомислие сме и с хора, подкрепящи други кандидати, които ясно и еднозначно го определят като лидер. Г-н Калфин не е летец, не и генерал, не е и вицеадмирал, но ние всички ляво мислещи хора от Шуменска област изразяваме ясната си позиция за подкрепа, заради доказаният му професионализъм, опит и изключителната му неоспорима висока интелигентност. Ние подкрепяме българина Ивайло Калфин – приятелят на Шумен“, каза Петков.

Пресцентър на коалиция „Калфин-президент“ - Шумен