Калин Калпакчиев, член на Висшия съдебен съвет (ВСС), обмисля дали да заведе дело за клевета срещу представляващия съвета Димитър Узунов. Това заяви самият той пред Би Ти Ви, а повод му даде участие на Узунов в същата телевизия в петък. Тогава известният от записите "Яневагейт" като "човека на Борисов", каза: "Аз намерих един договор, по който страна е ВСС и който договор се движи от Калин Калпакчиев. Проектът е на стойност 6 млн. лв. Наградният фонд, хонорар, който той би получил, е 340 хил. лв. Установих, че този договор изобщо не е съгласуван във ВСС".

Това по думите на Узунов била причината за исканата му оставка миналата седмица. След интервюто на Узунов "Дневник" публикува информация с фактите, с които изложението на Узунов пред Би Ти Ви се разминава.

"Обмислям този въпрос. Но смятам, че господин Узунов трябва да поеме своята отговорност, защото с тези си действия, нарушавайки базисни етични стандарти, той уронва престижа на съдебната власт. Когато член на ВСС, дори редови съдия, лъже в национален ефир, той трябва да понесе своята отговорност. Аз ще настоявам за публичното извинение и отново ще настоявам за неговата оставка", коментира Калпакчиев.

Миналата седмица няколко членове на ВСС поискаха оставката на Узунов, заради едноличното му решение да определи кои членове на съвета ще се срещнат с мисията на прокурорите, които анализират работата на държавното обвинение. С 15 гласа в негова подкрепа обаче той остана представляващ.

Калпакчиев днес отхвърли твърденията на Узунов: "Аз не движа, както казва представляващият, договор, не съм подписвал договор и няма да получа хонорар от 340 000 лева. Това е самата истина. Останалото е неистина, изречена лъжа от г-н Узунов във вашето студио".

Според него представляващият умишлено казал неистини, и припомни, че той е присъствал на заседанията на съвета, на които са взимани решения за определяне на ръководител на проекта.

Това е проект по Оперативна програма "Добро управление" на стойност 6 млн. лв., а за негов ръководител още в началото на годината със свое решение съветът посочи Елка Атанасова. Калпакчиев е в екипа само като координатор по въпросите за съдебната карта. Проектът е за изграждане на единна електронна система в съдилищата, която ще помогне не само за реорганизацията на органите, но с негова помощ ще се изгради и единна деловодна система и възможност за електронен обмен на делата.

Калпакчиев също обвърза "лъжите и неистините, казани в петък от Узунов" с искането на оставката на представляващия. "Искаме оставката на г-н Узунов, защото грубо наруши закона, призна го и тук, определяйки еднолично представители на ВСС, които да участват в срещата с мисията на европрокурорите", коментира още Калпакчиев. Пред "Дневник" той допълни, че оставката на Узунов се иска заради цялостната му дейност, с която той не отразява безпристрастно работата на ВСС и с многото си прояви уронва престижа на кадровия орган и този на съдебната власт.

Посочи, че не може член на ВСС да казва неистини в национален ефир, защото с това се подкопава авторитетът на правосъдието. "В крайна сметка лъжата убива доверието на гражданите в правосъдието и справедливостта", допълни Калпакчиев.

Друг член на съвета - Соня Найденова, която беше представляващ ВСС до януари т.г. и беше свалена без мотиви, за да бъде избран на нейно място Узунов, заяви, че нещата, които той каза пред телевизията, са целели да обслужат определена защитна линия, а именно, че има личен, користен елемент.

"Прехвърляйки акцента върху едни лични нападки, се отклонява вниманието от същинските въпроси. А в случая с исканата оставка, това, което провокира крайно като събитие беше неспазване на закона и правилата от страна на представляващия - да определи участниците в срещите. А това е важно, защото това са разговори, в които поканените ще дадат оценка и ще кажат мнението си пред европрокурорите за това как работи държавното обвинение", коментира Найденова.

Тя посочи, че не вижда необходимостта от спешно определяне на членове на съвета, които да се видят с европрокурорите. По думите ѝ е имало време за свикване на пленума на ВСС. Калпакчиев добави, че освен формалната процедура, Узунов е могъл и неформално да уведоми всички членове на съвета за писмото, а това не е сторено.

"ВСС е колективен орган и представляващият е длъжен да осигури равнопоставеното представяне на различните мнения, а не както той едностранно и пристрастно е определил членове на съвета. Защото, като колективен орган, ВСС е съставен от членове с различно мнение. Срещите са важни, защото въз основа на информацията, европрокурорите ще изготвят своите доклади, а вече е посято съмнението", заяви Калпакчиев.

По думите му Димитър Узунов и представители на мнозинството в съвета, "чиято воля той изразява, желаят, освен да не дадат отговори на въпросите за оставката, но да спуснат плътна димна завеса за всички останали важни актуални въпроси по отношение на съдебната власт".
Според Соня Найденова начинът, по който са определени членове на съвета за среща с европрокурорите не е случаен и не е вярно твърдението на Узунов, че неговите действия нямат вредни последици. "Има, може би се спестяват вреди за това как работи държавното обвинение, може би това е целеният резултат", смята Найденова.

По думите ѝ делението във ВСС показва опит за създаване на конформистка култура - важно е не дали си лоялен към закона и правилата, а дали си лоялен към определена група. Това, което ни разделя във ВСС, са принципите, основите на правото, същината на почтеността, заключи Найденова.

dnevnik.bg