Гласовете "Не подкрепям никого" ще се броят при определяне на резултата от президентските избори. Това решиха без дебати с 10 гласа "за" и 6 "въздържал се" депутатите от правната комисия днес. Очаква се поправките в Изборния кодекс да минат на второ четене в пленарна зала утре.

Спешният ремонт на кодекса дни преди изборите се наложи именно заради методиката за отчитане на резултатите от президентския вот. Причината - досега определените за действителни гласове "Не подкрепям никого" се брояха само за избирателната активност, но не и при определяне на крайния резултат. Според юристи това противоречи на конституцията, която изисква преброяването на всички действителни гласове, и може да доведе до оспорване на резултатите от изборите.

Така независимо от броя на гласовете "Не подкрепям никого", пуснат на 6 ноември, на втори тур отиват двамата реални кандидати с най-много гласове. В бюлетината на балотажа се очаква да има три опции - имената на двамата кандидати, събрали най-голяма подкрепа на първи тур, и "Не подкрепям никого". За президент обаче ще бъде избран реалният кандидат с най-много гласове независимо от протестния вот.

Днес депутатите от ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт в правна комисия гласуваха спрямо договорката, постигната на среща с премиера Бойко Борисов миналата седмица. Така на второ четене бе прието гласовете "Не подкрепям никого" да се броят при отчитане на крайния резултат само на мажоритарни избори, т.е. на президентски и на кметски. Протестният вот няма да се включва при определяне на крайния резултат на пропорционални избори - парламентарни, за евродепутати и за общински съветници. Мотивът, лансиран от реформаторите, е да не се вдига изкуствено 4-процентовата бариера за влизане на партии в парламента.

Dnevnik.bg