"Не сме виждали нещо толкова страшно в Средиземноморието" - така говорителят на Върховния комисариат на ООН за бежанците Уилям Спиндлър описа смъртността сред мигрантите, отправили се към Европа.

За десетте месеца от началото на 2016 г. 3740 души са загинали или изчезнали в Средиземно море, опитвайки се да стигнат до континента.

Броят им почти е достигнал този от 2015 г. (3771 души), но в процентно отношение картината е по-страшна, тъй като общият брой на мигрантите е намалял около три пъти (виж графиката).

Ако миналата година 1 на всеки 269 души е умирал, през 2016 г. съотношението вече е 1 на всеки 88. По най-опасния маршрут – от Либия към Италия, вероятността за смърт по пътя е 1 на 47. Освен главните пътища - от Северна Африка към Италия и от Турция към Гърция, малък брой мигранти пътуват от Мароко към Испания.

Каналджиите използват нискокачествени надуваеми лодки, които не могат да преминат целия път и често са претоварени с хора, показват данните на ВКБООН.

"Каналджийството е голям бизнес, който се развива с почти индустриален мащаб. Сега те пращат по няколко лодки наведнъж и това затруднява екипите, които трябва да спасят едновременно няколко хиляди души на няколко хиляди лодки", обясни Спиндлър.

Dnevnik.bg