Григор Димитров отпадна още в първия кръг на турнира в Базел след драматична загуба от Жил Мюлер.

Българският тенисист спечели първия сет и водеше с пробив и 3:1 във втората част, но допусна обрат и отстъпи със 7:6 (9), 4:6, 4:6 след 2 часа и 22 минути игра.

Димитров имаше и страхотна възможност да нанесе решаващ удар в третия сет, но пропусна три поредни възможности за пробив при 0:40 в седмия гейм. След това той не успя да се справи със задачата да сервира за оставане в мача при 4:5 и напусна надпреварата.

Това беше предпоследният турнир за 25-годишния българин през 2016 г. Той ще приключи сезона с мастърса в Париж, който започва следващата седмица.

Жил Мюлер продължава към втория кръг в Базел, където ще срещне победителя от мача между французина Беноа Пер и германеца Флориан Майер.

33-годишният левичар от Люксембург постигна трета победа от пет мача срещу Димитров. В основата на успеха му беше слабата ефективност на българина при точките за пробив. Световният номер 18 стигна до цели десет възможности, но реализира само една, докато Мюлер се възползва при три от своите пет.

В първия сет Димитров сервираше страхотно, загуби едва една точка след вкаран първи сервис и не даде на съперника нито една възможност за пробив. В същото време българинът имаше пет шанс да спечели подаването на съперника, но пропусна всичките.

Така се стигна до тайбрек, в който отново хасковлията доминираше и стигна до три поредни сетбола при 6:3. Мюлер спаси два от тях с перфектни начални удари. Третият сетбол вече беше при сервис на Димитров, но той го пропиля по най-лошия възможен начин - с двойна грешка.

Българският тенисист пропусна още един сетбол, а при 7:8 на свой ред трябваше да спасява такъв. Все пак той се справи и при четвъртата си възможност, след цели 13 минути игра, сложи край на първия сет.

Всичко изглеждаше под контрола на Димитров, когато той успя да реализира ранен пробив и да го затвърди, за да поведе с 3:1. Българинът обаче допусна да бъде изравнен при 3:3, което даде страхотен импулс в играта на Мюлер.

Левичарят от Люксембург започна да сервира изключително солидно, докато Димитров започна да изпитва проблеми с началния си удар. Мюлер спечели два поредни сервис гейма на нула, за да поведе с 5:4, след което стигна до втори пробив и прати мача в решаващ трети сет.

В началото на третата част двамата печелеха безпроблемно подаванията си. Мюлер беше много впечатляващ, като взе първите си три сервис гейма, без да даде точка на съперника.

Димитров обаче беше първият, който наруши спокойствието на сервиращите. В седмия гейм българинът стигна до три поредни възможности за пробив. Той обаче не успя да се справи с последвалия залп от мощни сервиси на Мюлер и люксембургският ветеран обърна гейма от 0:40.

Това се оказа преломен момент в двубоя. Мюлер беше безкомпромисен при следващото си подаване, за да поведе с 5:4, след което Димитров се пропука в единствения гейм в третия сет, в който съперникът му стигна до шанс за пробив.