На срещата на министрите на отбраната на страните от НАТО в сряда Великобритания се ангажира да изпрати изтребители в Румъния през 2017 г., а САЩ обещаха войски, танкове и артилерия за Полша – най-голямото военно струпване на алианса около руските граници след края на Студената война, пише "Ройтерс".

Германия, Канада и други съюзници от НАТО също обещаха да изпратят свои части.

Генералният секретар на организацията Йенс Столтенберг поясни, че в балтийските страни и Източна Европа се създават 4 бойни групи от близо 4000 души. По думите му това е в отговор на разполагането на 330 000 руски войници до западната граница на страната.

"Само този месец Москва разположи балистични ракети в Калининград и отмени споразумение със САЩ за утилизация на плутоний", обясни Столтенберг и обвини Русия, че продължава да подкрепя сепаратистите в Украйна.

Според НАТО ракетите в Калининград биха могли да ударят по Полша и балтийските страни, въпреки че организацията не коментира дали Кремъл е струпал ядрени глави в анклава си.

Целта на НАТО е да изпълни обещанието през юли на срещата на върха във Варшава за сдържане на Русия на фона на страховете на държавите от Източна Европа след анексирането на Крим през 2014 г.

Плановете на организацията са да създаде 4 бойни групи от близо 4000 души в началото на 2017 г., подкрепени от 40-хилядната сила за бързо реагиране на НАТО и, ако се наложи, от допълнителни части, които при задаващ се конфликт могат да бъдат разположени на ротационен принцип.

Като част от този план САЩ ще изпратят батальон от 900 войници в източна Полша, както и друга войскова част, оборудвана с танкове и артилерия в Източна Европа.

От май догодина в Естония ще бъде разположен батальон с 800 войници, изпратени от Великобритания, Дания и Франция. САЩ искат войските им да бъдат разположени през юни.

Лондон изпраща и изтребител "Тайфун" в Румъния, който да патрулира около Черно море, отчасти и в подкрепа на Турция.

Канада и Италия изпращат свои части в Латвия, а Германия, Холандия, Норвегия, Белгия, Люксембург и Хърватия – в Литва.

Столтенберг изрази очакване решението за увеличеното присъствие на алианса в района на Черно море да бъде взето през февруари догодина, уточнява БТА.

На пресконференция след първия ден от заседанието на министрите на отбраната на държавите от пакта в Брюксел той уточни, че допълнителните сили ще бъдат сухопътни, морски и въздушни.

Канада, САЩ, Германия, Холандия, Полша и Турция са изразили готовност да участват в тези допълнителни сили.

Столтенберг поясни, че процесът по изясняването на формата на допълнителното присъствие на пакта в района на Черно море не е приключил. Защитата на нашите почти един милиард граждани е нашата основна задача. Нападението срещу един ще се приема за нападение срещу всички, заяви генералният секретар.

Той изрази загриженост от поведението на Русия, но отбеляза, че диалогът с Москва остава особено важен.

dnevnik.bg