Пет дни преди крайния срок - 31 октомври, в който по закон проектобюджетът за следващата година трябва да е внесен за обсъждане в Народното събрание, Министерството на финансите го оповести на страницата си. Повечето от промените в сравнение с текущата година бяха предварително оповестени, други са записани в проекта.

Повече пари отиват за отбрана - заради покупката на нова бойна техника, за образование - заради очакваното повишение на заплатите на учителите и поетия ангажимент децата да получат равен достъп до образование. МВР, което по традиция разполага с най-големия бюджет, през идната година се планира да получи със 100 млн. лв. от тази.

Данъчни облекчения за безкасови плащания

От 2017 г. се предвижда данъчните декларации да се подават само по електронен път.

Министерството на финансите предлага с промени в Закона за облагане доходите на физическите лица, да се предвиди възможност за данъчни облекчения при безкасови плащания.

С направеното предложение се дава възможност да се ползва данъчно облекчение в размер на 1 на сто от дължимия за годината данък върху общата годишна данъчна основа, но не повече от
500 лв. То ще важи за хората, които получават заплатите си по банков път и харчат поне 80 на сто от тях безкасово.

С въвеждането на тази мярка физическите лица ще бъдат стимулирани да използват
безкасови плащания, което от своя страна ще спомогне за повишаване на отчитането на
оборотите на търговците и за свиване на сивата икономика, е аргументът за въведението.

Разплащането в брой се ограничава още

За 2017 г. се предлага плащанията в брой да могат да се осъществяват за суми до 5 хил. лв. В момента ограничението е 10 хил., като то беше намалено от 1 януари тази година до тази стойност от 15 хил. лв. преди това.

Целта на това ограничение отново е да се намали делът на сивата икономика.

Намалението на прага ще стане с промени в Закона за ограничаване на плащанията в брой. От Министерството на финансите допълват, че практиката в страните - членки на Европейския съюз, е плащанията в брой да са разрешени в диапазона 2 хил. до 3 хил. евро.

Когато регистриран по ДДС търговец почине

Наскоро се разбра, че финансовият министър Владислав Горанов предлага наследниците на починал да подават от негово име данъчна декларация, когато той е бил длъжен да го прави, защото е получавал доходи и извън трудовите си. По-късно Горанов се отказа от това.

От доклада към проектобюджета се вижда, че сега се предлагат промени в Закона за ДДС, свързани тъкмо със задълженията на наследниците на починал, който е бил регистрирано по закона физическо лице, което е или не е едноличен търговец.

Предвидена е възможност наследник, който възнамерява да продължи независимата икономическа дейност на наследодателя и не е регистриран по ЗДДС, да може да се регистрира в 7-месечен срок от датата на смъртта на наследодателя. За целта наследникът следва да подаде заявление за регистрация по закона в 14-дневен срок от приемане на наследството. Предвижда се при тези казуси наследникът да не дължи данък, ако се дерегистрира по Закона за ДДС.

Във всички случаи няма да се дължи данък при смърт на физическо лице, когато наличните стоки и/или услуги, за които изцяло, частично, или пропорционално на степента на използване за независима икономическа дейност, е ползван данъчен кредит, са на обща стойност до 25
хил. лв. включително.

Длъжници на бюджета попадат под постоянно наблюдение

От догодина се предвижда да има постоянен мониторинг спрямо длъжници с просрочени
задължения в размер над 100 хил. лв. (200 хил. лв. за Териториална дирекция на
НАП София-град) за данъци и задължителни осигурителни вноски, категоризирани като събираеми и частично-събираеми. Това включва и персонални срещи от страна на директорите на териториални дирекции на НАП в цялата страна с лицата с невнесени публични задължения в особено големи размери.

Мярката е с постоянен характер и целта й е да се поемат изрични ангажименти за предоставяне на обезпечения и/или извършване на цялостни или частични плащания на просрочените дългове, ефективно наблюдение на поетите от длъжниците ангажименти и навременен контрол.

Осигуряването и доходите

- От 1 януари 2017 г. минималната работна заплата отново се вдига - от 420 лв. в момента на 460 лв.

- Съответно диференцираният минимален осигурителен доход за самоосигуряващите се, съобразно облагаемия им доход, за 2017 г. се увеличава на 460 лв., 500 лв., 550 лв. и 600 лв.;

- Здравните вноски се запазват на сегашното си равнище - 8 на сто

- Вноските във фонд "Пенсия" се вдигат за всички с 1 процентен пункт, като тези за военните и за служителите на МВР се вдигат с 20 пр. пункта.

- Запазва се максималният осигурителен доход за всички осигурени на нивото му от 2600
лв.

- За периода 2017-2019 г. не се правят вноски за фонд "Гарантирани вземания
на работниците и служителите".

dnevnik.bg