С безпрецедентно международно споразумение беше създадена най-голямата защитена морска зона в Южния океан в Антарктида, съобщават световни медии.
Споразумението е постигнато в Австралия в края на миналата седмица след пет години на компромиси и неуспешни преговори, отбелязва британският вестник "Гардиън".

Новосъздаденият морски парк е разположен на над 1,5 милиона квадратни километра в морето Рос в Антарктида. Тези води ще бъдат защитени по силата на сделката между 24 държави и Европейския съюз. Тези води с площ – с размерите на Франция и Испания взети заедно, ще получат защита от търговски риболов в продължение на 35 години.
Споразумението е постигнато миналия петък, след двуседмични дискусии между делегати от 24 страни и ЕС в Хобарт, по време на годишната среща на Комисията за опазване на антарктическите живи морски ресурси (CCAMLR).
Морето Рос в Антарктида стана най-голямата защитена морска зона в света

Това е първият морски парк, създаден в международни води и е прецедент, който ще позволи по-нататъшни действия, за постигане на препоръката на Международния съюз за опазване на природата: 30% от световните океани да бъдат защитени.

Защитата на Антарктида е от особена важност заради значимостта на Южния океан за природните ресурси в света. Учените са изчислили, че Южния океан произвежда около три четвърти от хранителни вещества, които поддържат живота в останалата част от световните океани. Районът е дом на повечето пингвини и китове в света.

Морето Рос е дълбок залив в Южния океан, който според много учени е последната девствена морска екосистема на Земята, определят го като жива лаборатория и идеална възможност за изседване на живота в Антарктида и как изменението на климата влияе на планетата. Отново това море е дом на огромна популация от крил, основна храна за различни видове, включително китове и тюлени.

Защитата на водите, договорена в петък между страните, няма да намали общото количество риба, позволено за улов в морето Рос, но ще измести тази индустрия далеч от най-важните местообитания в близост до самия континент.

Споразумението също така определя голяма площ от 322 000 кв.км. за "зона за изследване на крил". "Днешното споразумение е повратна точка за защитата на Антарктида и Южния океан", коментира Крис Джонсън, океанолог от WWF-Австралия.

dnevnik.bg