Възстановка на кабинета на Пейо Яворов, пишещата машина на Пенчо Славейков и свидетелството за адвокатска правоспособност на Алеко Константинов са част от експонатите в изложбата "Литература и памет" в Музея за история на София. Тя е по повод 40-годишнината от създаването на Националния литературен музей и е съствена от най-интересните експонати от къщите музеи на български писатели, живяли и творили до средата на ХХ век.

Експозицията бе открита вчера. Тя събира вещи и ръкописи на Иван Вазов, Пенчо и Петко Славейкови, Пейо Яворов, Димчо Дебелянов, Христо Смирненски, Никола Вапцаров, Елин Пелин, Емилиян Станев, Димитър Димов, Владимир Башев.

Сред експонатите са масонски регалии, притежали на писателя и историк Иван Богданов, като и подготвителни бележки за книгата му "Синовата на вдовицата. Масонство и масони".

Най-богата е колекцията, посветена на Иван Вазов, която включва снимки от работния му кабинет, първото издание на романа "Под игото" в превод на английски език. Тук е и телефонът на поета, който е бил един от първите в България. Той му е бил връчен от министърът на народното просвещение Стоян Омарчевски през 1920 г. За този подарък писателят казва: "Не мога да свикна с тая дяволска работа. Смущава ме... Той ми е най-неприятният подарък, който ми се поднесе за юбилея. Да могат да го дигнат, ще ми направят едно голямо добро Аз не ще мога да отида при новото. Не ще мога да свикна с него".

Освен кабинета на Яворов, изложен в оригиалния му вид, посетителите могат да видят неговите лични вещи и ръкописи, сред които грузинска кама, подарена от Гоце Делчев, портфейл на поета, ръкописа на "В полите на Витоша" и първото издание на антологията със стихотворения на символиста "Подир сенките на облаците". Пистолетите, с които Лора Каравелова и Яворов използват за самоубийствата си, също са показани в изложбата.

Картата от Българската държавна железница за легитимация на Никола Вапцаров като огняр, работния му фенер, табакера с цигари и тетрадаката му с ръкописи също са изложени в "Литература и памет". На стената над тях е окачена картина от Контантин Щъркелов, която художникът подарява на поета и съпугата му Бойка за сватбата им през 1934 г.

"Двамата са имали много приятели художници, които са им подарявали свои картини. Щъркелов им е подарил още две картини, Петър Морозов и Иван Пенков също са им правили такива подаръци", казва Катя Зографова, уредник на къщата музей на Никола Вапцаров.

Могат да бъдат видени и ръкописен фрагмет на романа "Тютюн" от Димитър Димов, както и автошаржове, които той е рисувал. Изложбата "Литература и памет" може да бъде посетена в Музея за история на София до 4 декемрви.

dnevnik.bg