Миниатюрен чип, който имитира мозъчните вълни, може да се окаже решение за случаите на гръбначни травми, заради които е парализирано движението на краката. Чрез "безжични" импулси предавателят заобикаля мястото на прекъсване на нервите или гръбначния стълб и технологично ги заменя нататък по веригата. Учени от Федералния технологичен институт на Швейцария експериментират с устройството върху примати и постигат обещаващи резултати, съобщава Би Би Си.

Чипът засега е изпробван при маймуни с един парализиран крак, заради наранен гръбнак. Те успели да възвърнат частично или напълно контрола над движението си в рамките на около 6 дни.

В тялото се поставят две части - една върху мозъчната кора, над центъра, управляващ двигателните функции; и втора до гръбнака, която приема сигнала от горното устройство и го предава нататък към нервните окончания на неподвижния крайник.

Разговорно изобретателите му го наричат Wi-Fi имплант (като безжичния интернет), защото импулсите се предават на сходен принцип, иначе официалното наименование на устройството е "невропротезен интерфейс", действащ като мост между мозъка и гръбнака. Информацията за момента първо се разчита от външен компютър и след това се транслира като сигнал за преместване на крака. Т.е. технологията все още е твърде сложна, за да е масово достъпна.

Според швейцарския институт, до около 10 години ще могат да започнат тестове и върху хора.

dnevnik.bg