Международният олимпийски комитет определи новия доклад за допинг нарушенията в Русия като "фундаментална атака срещу честността на олимпийските игри и спорта като цяло".

След като МОК заяви, че ще поиска повторно тестване на всички проби от зимната олимпиада в Сочи, президентът Томас Бах обяви, че ще иска същото и за всички руснаци от олимпийските игри в Лондон.

Втората и последна част от доклада на Ричард Макларън за Световната антидопингова агенция обяви, че над 1000 руски спортисти са се възползвали от държавната система за употреба и прикриване на допинг. Докладът твърди, че процесът е станал систематичен след 2011 г. и е бил рафиниран през 2012 г., световното по лека атлетика през 2013 г. и зимната олимпиада в Сочи през 2014 г.

МОК обяви, че ще анализира наново всички 254 проби на урина, събрани от руските спортисти от игрите в Сочи. Според техните данни 63-те кръвни проби вече са били анализирани наново и са отрицателни.

МОК създаде две комисии след публикуването на първата част от доклада през юли. Първата се оглавява от бившия президент на Швейцария Самуел Шмид и тя ще се занимава с "институционалната завера". Втората с председател Денис Осуалд ще се занимава с допинга и манипулациите на проби.

Но вече се чуват гласове, че МОК действа твърде меко. През лятото комитетът отказа да наложи цялостно наказание на руските олимпийци за игрите в Рио, а остави това на федерациите.

"Колко повече информация трябва да получим, за да кажем, че повече не може така", заяви двукратният олимпийски участник Джеф Портър, част от ръководството на атлетическата федерация на САЩ.

Дневник