"Арсенал" направи обрат от 0:1 до 3:1 срещу "Стоук сити" и излезе начело във Висшата лига.

"Артилеристите" събраха 34 точки и се изравниха с "Челси", който в неделя посреща "Уест бромич".

Двата лондонски тима имат и еднаква разлика във вкараните и допуснатите голове - 21. Поне до утре обаче отборът на Арсен Венгер ще бъде лидер заради четирите си отбелязани попадения повече - 36 срещу 32.

"Арсенал" изигра мач с две лица, като през по-голямата част от първото полувреме беше надигран от гостуващия "Стоук". "Грънчарите" създадоха добри ситуации пред Петер Чех и взеха аванс след гол от дузпа на Чарли Адам в 29-ата минута.

Наказателният удар беше отсъден за много груб удар с лакът на Гранит Джака в лицето на Джо Алън. Адам се зае с изпълнението и реализира безапелационно в срещуположния ъгъл на този, който си избра Петер Чех.

Преди това Шакири и Алън пропуснаха добри положения за "гранчарите", а Уолкът пропиля най-чистата ситуация пред вратата на Лий Грант.

След гола на Адам "артилеристите" изпаднаха в трудна ситуация и не се виждаше как ще изравнят до почивката. Марко Арнаутович дори бе близо да удвои аванса на "Стоук", но след като се справи с няколко бранители не успя да нанесе изстрел.

В 42-ата минута обаче домакините стигнаха до попадение след чудесна атака, започнала с прекрасен пас на Алексис Санчес към десния фланг за Ектор Белерин. Испанецът, който замени принудително контузилия се Шкодран Мустафи в 25-ата минута, достави перфектно центриране към вратарското поле, където Тио Уолкът изпревари прекия си пазач и прати топката във вратата.

След почивката "Арсенал" заигра много по-добре и бързо стигна до обрат след попадение на Месут Йозил в 50-а минута. Германският национал вкара нетипичен гол с глава, след като получи брилянтно подаване от дълбочина от Алекс Окслейд-Чембърлейн и прехвърли вратаря Грант.

Четвърт час преди края влезлият като резерва Алекс Иуоби подсигури победата на лондончани. Алексис Санчес нахлу към наказателното поле и беше фаулиран, но се получи отличен авантаж. Иуоби пое топката и хладнокръвно я прати покрай плонжа на Лий Грант.

"Стоук" имаше една добра възможност да направи заключителните минути по-интригуващи, но Петер Чех се справи с удар с глава отблизо на резервата Питър Крауч.

"Арсенал" записа трета поредна победа и общо 14-и последователен мач без загуба във Висшата лига. "Стоук" прекъсна серията си от четири поредни гостувания без поражение и заема десетото място в класирането с 19 точки.