Миналата седмица китайски учени публикуваха доклад за открита наскоро опашка на динозавър.

Опашката съдържа кост, следи от кръв и мека тъкан, както и пера.

Тя потвърждава теориите, базирани на изследванията на предишни фосили, че динозаврите са имали пера.

„Невероятно е да видиш детайлите в една опашка на динозавър – костите, плътта, кожата и перата – и да си представиш как този малък приятел я е загубил, след което вероятно е умрял, защото не е можел да се бие свободно“, казва професор Майк Бентън от Училището за геонауки към Университета Бристъл пред „Индипендънт“.

Парчето е дълго около 3.6 см. и е от началото или края на тънка опашка, покрита с кафеви пера със светла основа. Предполага се, че цялата опашка е три пъти по-дълга от открития фрагмент.

Китайски учени откриват опашката запазена в кехлибар, където е стояла около 100 млн. години. Намират кехлибара на пазар в Мианмар, където не за първи път се продават редки останки от динозаври. Това лято от същия пазар са взети два артикула, които се оказва, че съдържат птичи крила от ерата на динозаврите.

Изследване с микроскоп потвърждава, че опашката принадлежи на динозавър, който не лети, и със сигурност не е на ранен вид птица. Изследователите смятат, че новооткритата опашка е на генетичен братовчед на Тиранозавър рекс, малък екземпляр на два крака, който е живял в Азия преди 99 млн. години.

Трудно е да бъдат направени още открития за динозаврите, защото учените нямат достъп до кехлибарените мини на Мианмар, от където най-често идват останките с богата история. 

Лида Ксинг, палеонтолог от Китайския университет за геонауки, изрази своята надежда, че скоро правителството на Мианмар ще отстъпи и учените ще могат да надникнат в кехлибарените мини.

Vesti.bg