Хакерите от Fancy Bears публикуваха документи, според които антидопинговата агенция на САЩ (USADA) и Канадският център по въпросите на етиката в спорта (CCES) са се опитвали да създадат по-висша организация от МОК.

В навечерието на олимпийските игри в Рио де Жанейро двете организации обсъждали проект, чиято цел е била отстраняването на Международния олимпийски комитет от взимането на важни решения.

Според част от имейлите става въпрос за подкрепа на европейски антидопингови агенции, а може да се предполага, че е направен опит да бъде въвлечена и българската.

В едно от публикуването от смятаните за руснаци хакери съобщения, което изглежда като част от кореспонденция, ръководството на USADA предлага да се създаде нова агенция, която да има власт над МОК.

Отделно тя иска да се подпише договор за чистота на спорта, според който олимпиадите се спират до момента, в който МОК не направи изменения в устава си.

В един от имейлите се се споменава, че ще се стъпи на Международната конвенция на ЮНЕСКО за борбата с допинга в спорта.

В друг имейл от 22 юли се казва: "Писмото на 14-те NADO (Национални антидопингови организации), изпратено до МОК, вече излезе в публичното пространство и наистина служи като честен, основателен и ясен път напред. Затова се чувстваме свободни да използваме този инструмент, за да влезем в медиите и в други ръце."

Тази кореспонденция съвпада с един скандал, който възникна след среща на европейските спортни министри в Дания. Тогава ММС подкрепи една декларация, за която имаше съобщения, че иска изключването на Русия от олимпийските игри. От българското спортно министерство заявиха, че няма такова нещо.

В свое уточнение от ММС на 1 август заявиха, че "принципно" подкрепят декларацията, но същевременно призоваха за подкрепа към работата на МОК. "С пълно уважение към независимостта на спортното движение и във връзка с последните събития считаме, че е важно да потвърдим отново нашата подкрепа към работата на WADA в борбата срещу допинга в спорта и в защитата на правата на чистите спортисти", се казваше в изявлението.

"Допингът продължава да бъде една от най-големите заплахи за спорта и затова призоваваме всички държави да подпишат Международната конвенция на ЮНЕСКО за борбата с допинга в спорта, за да докажат напълно, че спазват изискванията на конвенцията", допълваха от ММС.

От министерството заявиха тогава, че принципно подкрепят предложената от Дания декларация на министрите на спорта от ЕС относно спазването на правилата за борба с допинга и защита на чистите спортисти.

Сега според изтеклите документи във Fancy Bears юристи са помагали на USADA и CCES да заведат съдебен иск срещу МОК. За подкрепа двете организации се обърнали към антидопинговите агенции на Полша, Испания, Южна Корея, Япония, Австрия и Финландия. Те обаче отказали да участват.

От друг документ се вижда, че юридическата помощ за проекта "Олимпиец" е давала Davies Ward Phillips & LLP Vineberg. Тя е получила 70 хиляди долара.

Fancy Bears твърди, че въпреки, че реални действия срещу МОК не са предприети, проектът "Олимпиец" продължава да съществува.

Дневник