Парламентът на Швейцария се отказа да изпълнява решение на референдум от 2014г. за въвеждане на квоти за работещи в страната граждани на ЕС и одобри компромисно решение в името на това да се запази достъпът до единния пазар.

Европейската комисия отказа да наруши по искане на швейцарите фундаменталния принцип за свобода на движение на хората в ЕС и страните от EFTA (зоната за свободна търговия, включваща и страни извън съюза като Швейцария). Ефектът от твърдата позиция на Брюксел се възприема като сигнал какво може да се случи по време на преговорите за напускане на съюза от страна на Великобритания.

Закон за имиграцията, одобрен в парламента на Швейцария, определя, че няма да се ограничава достъпът на европейците до местния трудов пазар, а ще се стимулира наемането на швейцарските граждани пред чужденците.

В текста се определя, че този режим ще действа временно в определени сектори или райони от страната, в които безработицата е по-висока от средната. Те ще трябва да рекламират по-ясно свободните места в работните бюра и преди да назначат чужденец от ЕС, ще дадат предимство на швейцарци, ако искат работата. Прави се изключение за семейни фирми, но за останалите компании, нарушаващи закона, глобите стигат до 40 хиляди франка.

Европейската комисия би трябвало да изрази позицията си по тази промяна през следващата седмица. Няма сигурност, че тя ще даде съгласието си, защото на няколко пъти еврокомисарите предупредиха, че срещу граждани на ЕС не бива да има дискриминация в Швейцария. Освен това Брюксел внимава да не създаде прецедент, от който да се възползва Лондон по време на преговорите за Брекзит, особено покрай искането на британците да въведат контрол на движението на хора от ЕС през границата си, но да съхранят достъпа до единния пазар.

Среща на двустранната комисия с швейцарците ще има на 22 декември, а засега говорител на Еврокомисията коментира само, че приетият закон "изглежда се движи в правилната посока" като не въвежда квоти.

Четвърт от населението на Швейцария, или около 2 млн. души, са чужди граждани. Сред тях има 1.4 млн. от ЕС, а 365 000 пътуват всеки ден на работа през границата от съседните Франция, Германия и Италия.

Консервативната Швецайрска народна партия (SVP), която подкрепи референдума за квотите, реагира гневно на решението на депутатите. Освен че в закона няма споменаване на тази дума, живеещите в страната граждани на ЕС и трансграничните служители ще могат да се регистрират в бюрата по труда и да получават същото отношение като гражданите на федерацията.

SVP е най-голямата партия в парламента и обвини останалите, че са отстъпили пред Брюксел и са изоставили швейцарския суверенитет. Освен това вотът на депутатите бил "безпрецедентно нарушаване на Конституцията", тъй като 50.3% от гласувалите на референдума ясно се изразиха в полза на поставяне на предел на броя на мигрантите от ЕС. Националистическата група AUNS обяви, че ще опита да предизвика референдум за отмяна на свободното движение на европейци, защото страната се превърнала в "колония на ЕС".

Две години политиците търсят начин как да реализират волята на избирателя без да скъсат отношенията с ЕС, който е основен пазар за швейцарския износ. Страната вече бе изключена от програмите на съюза за научни изследвания Horizon 2020 и от Erasmus за обмен на студенти.

Икономическите и търговските отношения на Швейцария с ЕС се ръководят от пакет от над 120 двустранни договора, обвързани с т.нар клауза на гилотината - ако бъде нарушен един от тях, спира действието на всичките.

Дневник