"Реал" (Мадрид) спечели за втори път световното клубно първенство, а Зинедин Зидан завоюва третия си трофей като старши треньор на отбора.

В страхотно зрелище, преминало през няколко обрата, шампионът на Европа победи домакина на турнира "Кашима антлърс" с 4:2 след продължения.

Футболистите на "Реал" подцениха японския отбор и бяха много близо до загубата. Шампионът на Джей лигата игра много вдъхновено и показа солидни футболни качества, за да обърне резултата от 0:1 до 2:1 с голове в края на първото и началото на второто полувреме.

"Реал" бързо стигна до равенството с гол от дузпа на Кристиано Роналдо, който обаче след това пропиля чудесни възможности за трето попадение.

В заключителните минути на редовното време играчите на "Кашима антлърс" изненадващо притиснаха испанския гранд в неговата половина и три път бяха близо до гола на победата.

Японците обаче не се възползваха от шансовете си, а в продълженията съпротивата им беше прекършена с нови две попадения на Роналдо.

Въпреки че игра изключително неубедително през по-голямата част от двубоя, португалецът отбеляза 40-ия си хеттрик с екипа на "Реал" (Мадрид). Той спечели и двете най-ценни индивидуални награди в турнира - за най-добър играч и за голмайстор №1.

Това бяха сред малкото липсващи отличия в кариерата на Роналдо, за когото това беше трето участие на световно клубно първенство. През 2008 г. той спечели трофея с "Манчестър юнайтед", но най-добър играч и голмайстор стана Уейн Рууни. Преди две години португалецът триумфира и с "Реал", а индивидуалните отличия отидоха при Серхио Рамос.

Мачът на стадион "Йокохама" започна перфектно за "Реал". Европейският клубен шампион откри резултата още в деветата минута. Лука Модрич стреля от воле, вратарят Хитоши Согахата спаси, но топката попадна в Карим Бензема, който направи лесна добавка отблизо.

Голът обаче успокои прекалено много играчите на "Реал". Те подходиха доста аристократично, пропуснаха с лека ръка шансове за втори гол и бяха наказани минута преди края на първото полувреме.

Шома Дой проби по лявото крило и центрира пред вратарското поле. Рафаел Варан не реагира добре и подари топката на Гаку Шибасаки, който изравни с удар по диагонала.

Само седем минути след почивката японците шокираха големия фаворит с втори гол. Защитата на "Реал" отново действаше изключително разсеяно и позволи на Шибасаки да отнеме топката, да премине покрай няколко играчи и с чудесен шут от границата на наказателното поле да преодолее Кейлор Навас.

"Реал" все пак бързо успя да изравни. Главният съдия отсъди дузпа за наришение на Шуто Ямамото срещу Лукас Васкес, а Роналдо не сбърка от бялата точка.

В следващите минути португалецът пропусна доста изгодни възможности да направи 3:2, а в края на редовното време неочаквано "Кашима антлърс" наложи силен натиск.

В 88-ата минута Фабрисио отправи страхотен шут от ждроб, но Навас изби в корнер. Малко след това играч на "Кашима" беше изведен зад защитата, но костариканскит вратар скъси дистанцията и отново успя да предотврати трети гол.

В последните секунди на продължението няколко играчи се разминаха с топката след центриране отляво и тя стигна до Ендо, който бе останал сам на далечната греда. Японецът обаче стреля много неточно на три-четири метра от вратата.

"Реал" оцеля и стигна до продължения. В 97-ата минута Роналдо беше изведен перфектно зад защитата от Бензема и най-накрая успя да преодолее ветерана Согахата от игра.

В 101-ата минута "Кашима антлърс" беше много близо за трети път да шокира съперника, но изстрел с глава на Уеда се отби напречната греда.

Само три минути по-късно "Реал" пречупи съперника с четвърти гол. Тони Кроос отправи много неточен удар от воле, но се получи извеждащо подаване за Роналдо, който с мощен шут с левия крак оформи крайния резултат.