Петкратният носител на Световната купа Мартен Фуркад продължи убийствената си доминация от началото на сезона в мъжкия биатлон. 28-годишният французин спечели пета поредна победа и общо седма от осем индивидуални състезания.

Фуркад се оказа непобедим и в първия масов старт за сезона, който се проведе днес в Нове Место.

Той записа требъл от победи в чешкия зимен център, след като вчера триумфира в преследването на 12.5 км, а в петък беше над всички в спринта на 10 км.

Днешната надпревара на 15 км предложи изключително оспорвана битка, като първите четирима в крайното класиране се събраха в по-малко от десет секунди, а цели 19 биатлонисти финишираха на по-малко от минута зад победителя.

Фуркад допусна една грешка във втората си стрелба и не остави съмнения в превъзходството си. Той премина скоростно през последните пет мишени, което му осигури комфортен аванс пред преследвачите и спокойна последна обиколка.

Втори с изоставането от 8.3 секунди завърши Симон Шемп. Германецът направи два пропуска - по един в първите си две преминавания през стрелбището. Той пристигна десети на последната стрелба, но се справи блестящо с петте мишени и с бягането по финалната обиколка.

Руснакът Антон Бабиков допълни почетната стълбичка с пасив от 9.4 секунди и една грешка. Той изпревари чеха Ондрей Моравец с едва 0.3 сек. и украинеца Дмитро Пидручни само с 0.8 сек.

Единственият български участник в първия масов старт Владимир Илиев се нареди 28-и от 30 състезатели. Той сбърка четири пъти на стрелбището - по веднъж във всяка една от стрелбите.

В генералното класиране Фуркад има 468 точки и огромен аванс от 158 точки пред руснака Антон Шипулин и 160 точки пред Йоханес Бьо от Норвегия. Легендарният Оле Ейнар Бьорндален е четвърти с 258 точки.