Броят на убитите журналисти намалява през 2016 г., но рекорден брой умират по време на бойни действия – това гласят изводите от годишния доклад на Комитета за защита на журналистите.

Поне 48 репортери са загубили живота заради работата си тази година, в сравнение със 72 през 2015 г.

Организацията разследва още 27 случая, за да установи дали при тях смъртта е била свързана с професията на загиналия.

Смъртните случаи по време на военни действия са стигнали най-високото си ниво от 2013 г., главно заради конфликтите в Близкия изток. Над половината от загиналите са загубили живота си по този начин.

За пета поредна година Сирия е най-смъртоносната държава за журналисти – поне 14 са били убити там тази година, като броят на загубилите живота си в отразяване на конфликта репортери става общо 107. Следват я Ирак, Йемен, Афганистан и Сомалия.

В исторически план около две трети от загиналите журналисти са били убити в отговор на публикациите си. През 2016 г. обаче процентът на този вид смърт спада, като тези случаи са 18 (38% от всички) – най-ниският брой от 2012 г. насам.

Основните теми, покривани от убитите репортери, са война; политика; корупция; престъпност и права на човека. Политически групировки, сред които ислямистки организации, носят отговорността за над половината убийства. Втори след тях са служители от армията. 100% от убийствата са останали ненаказани.

Комитетът за защита на журналистите води статистиката си от 1992 г., включвайки в нея само случаи, за които е доказано, че смъртта е в резултат на отмъщение за работата на репортера, военни действия или опасна задача. В нея не влизат инциденти като болести или пътнотранспортни произшествия.

dnevnik.bg