Депутати от опозицията за четвърти пореден ден окупират парламента, обвинявайки управляващата партия "Право и справедливост", че се опитва да подкопае демокрацията, съобщава агенция "Ройтерс".

Очаква се днес президентът Анджей Дуда да се срещне с председателя на парламента Марек Кучински и лидера на "Право и справедливост" Ярослав Качински.

Сегашната политическа криза започна, след като управляващите ограничиха достъпа на журналистите до парламента и опитаха да гласуват бюджета за 2017 г. без присъствието на медиите.

Демонстранти обградиха парламента през уикенда, а депутати от опозицията окупираха пленарната зала. Полицията разчисти блокадата на сградата със сила, но кризата продължава, а според "Ройтерс" това е най-сериозният политически конфликт в Полша от години насам.

Полският министър на вътрешните работи Мариуш Блашчак обвини опозиционните партии, че се опитват незаконно за завземат властта в страната.

Новите правила за работа на журналистите в Сейма, които трябваше да влязат в сила от 1 януари, позволяват в главната сграда, в която заседават депутатите, да влизат само специално акредитирани кореспонденти (не повече от двама от редакция).

За журналистите се предвижда създаване на пресцентър в друга част на парламента, където повечето от тях да имат постоянен достъп.

Забранява се прякото записване на парламентарните сесии освен за пет избрани телевизионни станции.

На фона на поредната криза лидерът на партията "Новочесна" (Модерна) Ришард Петру заяви, че диалог с "Право и справедливост" е невъзможен, и заговори дори за предсрочни избори.

Това обаче е малко вероятен сценарий, защото "Право и справедливост" има мнозинство в парламента и може да блокира всеки вот на недоверие, отбелязва "Ройтерс". Партията обаче взе множество спорни решения, откакто се изкачи на власт миналата година.

Опитът ѝ да овладее Конституционния съд накара Европейската комисия да заплаши Варшава с процедура за върховенство на закона, която досега не е стартирана срещу нито една държава - членка на Европейския съюз.

Преди седмици омбудсманът и други правозащитници реагираха остро на проектозакон, който на практика ще забрани гражданските контрадемонстрации срещу църквата и институциите. В него изрично е записано, че по време на събитие, организирано от католическата църква или от държавата, не може да се провеждат други демонстрации на същото място.

Обсъждането на проектозакон за пълна забрана на абортите доведе до масови протести и текстът в крайна сметка не мина през парламента.

Въпреки това "Право и справедливост" спря държавните помощи за инвитро процедури и пренасочи парите за социални помощи за многодетни семейства.

dnevnik.bg