Френският Съд на републиката призна днес управляващия директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард за виновна в небрежност при изпълнението на служебните ѝ задължения като френски финансов министър, предаде агенция "Франс прес".

Трибуналът обаче не наложи наказание на 60-годишната Лагард за действията ѝ по време на аферата "Тапи", заради която Франция бе принудена да плати 400 млн. евро обезщетение на бизнесмена.

Магистратите посочиха като причина за липсата на наказание "добрата репутация" на директора на МВФ и факта, че тя е трябвало да работи в "контекста на глобалната финансова криза", пише агенция "Ройтерс". Непосредствено след обявяването на решението адвокатът на Лагард заяви, че екипът му ще обжалва.

Решението създава опасност от нова криза в управлението на МВФ, след като предшественикът на Лагард Доминик Строс-Кан подаде оставка през 2011 г. заради секс скандал.

Съдът на републиката е специален трибунал, създаден през 1993 година, за да съди министри за престъпления, извършени през мандата им, както в случая на Лагард.

Тя бе министър на финансите в правителството на Никола Саркози, когато одобри извънсъдебно споразумение, слагащо край на продължителен спор между магната Бернар Тапи и френската държава.

Решението да се приеме арбитраж по делото в крайна сметка струваше на френските данъкоплатци над 400 милиона евро, които бяха изплатени на Тапи като обезщетение.

Той получи парите от държавата през 2008 г. като компенсация за действията на банката с държавно участие "Креди лионе" (Credit Lyonnais) през 90-те години на ХХ в.

Тапи, който подкрепи бившия президент Никола Саркози в предизборната му кампания през 2007 г., е бил мажоритарен акционер в компанията "Адидас", но е продал своите дялове през 1993 г., за да стане министър в кабинета на Франсоа Митеран.

Впоследствие той съди "Креди лионе" за това, че умишлено е занижила стойността на компанията. Разследващите предполагат, че решението на арбитражната комисия е следствие от помощта на Тапи в предизборната надпревара на Саркози и е взето под натиска на Лагард.

По-късно апелативни съдилища отмениха споразумението и наредиха на бизнесмена да върне парите на държавата. Според самата Лагард това е било "най-правилното решение за момента".

Дневник