Доналд Тръмп си осигури достатъчно гласове в Избирателната колегияq за да стане на 20 януари 45-ят президент на САЩ, но двама от републиканците, които се очакваше да го подкрепят, отказаха.

Преди това шестима електори от лагера на демократите не гласуваха за Хилъри Клинтън, а седми бе сменен преди вота, след като обяви, че няма да я подкрепи.

Подобен протест е нещо рядко срещано в модерната американска история. От 1900 година насам е имало 8 подобни случая на несъобразяване с резултата от народния вот, но те всички са били в различни години.

Официалните данни ще станат известни на 6 януари, когато в Конгреса във Вашингтон пред двете камари се разпечатват пликовете с резултатите от гласуването на 538 електори.

Засега според "Асошиейтед прес" Тръмп е събрал 304 гласа при необходими поне 270, а Хилъри Клинтън - 227г.

Двамата електори, "изневерили" на избирателите на Тръмп, идват от Тексас. Понеже гласуването е анонимно, имената им няма да станат известни, освен ако те самите не съобщят за избора си.

Единият от тях е гласувал за Рон Пол - бивш републикански конгресмен и любимец на хората с либертариански разбирания. Вторият глас е отишъл за Джон Кейсик, губернаторът на Охайо, който опита да спечели номинацията на републиканците за изборите на 8 ноември.

Кристъфър Супрън от Тексас обяви преди дни в статия в "Ню Йорк таймс", че няма да гласува за Тръмп на 19 декември, защото не вярва, че той е подготвен да управлява страната и има конфликт на интереси с обширния си бизнес.

Бунтът сред колегите му демократи е най-големият от 1872г. насам. Четирима от тях са от щата Вашингтон, където губернаторът демократ Джей Инслий призова въведената в края на XVIII век система на Избирателната колегия да бъде премахната в XXIвек.

Пети електор демократ от Мейн подкрепи сенатора Бърни Сандърс, шестият - отново с вот за Сандърс, дойде от Хаваите, а в Минесота смениха електора, след като обяви, че няма да спази щатския закон и да гласува за Клинтън, която спечели тук на 8 ноември.

dnevnik.bg