Олимпийската вицешампионка в скока на височина Мирела Демирева е големият фаворит за наградата "Спортист на годината", която тази вечер ще бъде връчена за 59-и пореден път. Церемонията ще се проведе от 20,00 ч. в НДК, като ще бъдат връчени още три отличия - за спортист с увреждания, треньор и отбор на 2016 г.

Демирева спечели най-ценното от трите български отличия на олимпийските игри в Рио де Жанейро. Тя завоюва сребърен медал и от другото си голямо първенство през годината - европейското в Амстердам.

27-годишната лекоатлетка вече получи наградата "Спортен икар", която традиционно предвещава победителя в Спортист на годината.

Като основен конкуренти на Демирева се очертават Радослав Янков, който спечели Световната купа по сноуборд в паралелните дисциплини, и Елица Янкова, която взе бронзов медал от олимпийските игри.

В анкетата своя вот дадоха 154 действащи спортни журналисти от общо 51 електронни и печатни медии.

На 13 декември беше публикуван списъкът с десетте финалисти по азбучен ред.

Освен Демирева, Янков и Янкова очаквано в топ 10 попадна Ивет Лалова, която 12 години след олимпийския си дебют отново се класира за финал на 200 метра. 32-годишната спринтьорка изпълни и целта си за участие в полуфиналите на 100 метра. Тя спечели и два сребърни медала от европейското първенство.

Алпинистът Боян Петров, който през тази година изкачи три осемхилядника, четвъртфиналистката от "Ролан Гарос" Цветана Пиронкова и световният номер 17 при мъжете Григор Димитров също са сред десетимата номинирани.

Списъкът се допълва от боксьорите Кубрат Пулев и Станимира Петрова и баскетболиста на "Барселона" Александър Везенков, който е единственият представител на колективен спорт.

За наградата отбор на годината също има явен фаворит - ансамбълът по художествена гимнастика, който спечели бронз в Рио. Конкуренция му правят футболният шампион "Лудогорец", националният отбор по волейбол за мъже и националният тим по хандбал за жени.

При спортистите с увреждания номинираните са двама - Ружди Ружди, който спечели златен олимпийски медал в тласкането на гюле с нов световен рекорд, и Денислав Коджабашев, който достигна четвъртфиналите на турнира по тенис на маса в Рио.

За треньор на годината се борят Георги Дерменджиев ("Лудогорец"), Георги Атанасов (личният наставник на Радослав Янков), Ина Ананиева (ансамбъла по художествена гимнастика), Маркус Якобус ван Лювен (треньор на Мирела Демирева) и Петър Касабов (треньор на Елица Янкова).