Депутати от най-голямата полска опозиционна партия "Гражданска платформа" отказаха да прекратят окупацията на пленарната зала на парламента, въпреки че управляващите оттеглиха скандалния медиен закон, който хвърли страната в тежка политическа криза.

Лидерът на "Гражданска платформа" Гжегож Шчетина съобщи пред журналисти, че депутатите ще останат в залата до 11 януари, когато трябва да започне поредната тридневна сесия на Сейма.

Други парламентарни партии обаче се обявиха за спиране на блокадата. Ришард Петру от "Новочесна" каза, че до Рождество протестът трябва да приключи, за да може спокойно да се отбележи празникът.Председателят на Полската селска партия Владислав Кошиняк-Камиш покани лидерите на представените в парламента партии на среща, на която да се обсъди създалото се положение и да се направи опит за намиране на изход, пише ТАСС, цитирана от БТА.

Опозицията блокира президиума на Сейма на 16 декември в знак на протест срещу плановете на управляващите от "Право и справедливост" да ограничат достъпа на журналисти до парламента и да отстранят депутата Михал Шчерба, опитал се да изрази недоволството на опозицията от нарушаването на свободата на медиите.

Лидерът на управляващата партия Ярослав Качински, който няма формален пост в кабинета, но упражнява силно влияние върху него, заяви, че действията на опозицията са незаконни, и призова да се сложи край на политическата криза, която е една от най-тежките от години, съобщи агенция "Ройтерс".

За втори път консервативната популистка партия "Право и справедливост" оттегля проектозакон, който води до масови протести от гражданското общество и опозицията.

Предишният такъв случай бе опитът ѝ да забрани абортите при всякакви обстоятелства, дори когато бременността е резултат от изнасилване и сериозно застрашава живота на майката.

Партията взе множество спорни решения, откакто се изкачи на власт миналата година. Опитът ѝ да овладее Конституционния съд накара Европейската комисия да заплаши Варшава с процедура за върховенство на закона, която досега не е стартирана срещу нито една държава - членка на Европейския съюз.

Преди седмици омбудсманът и други правозащитници реагираха остро на проектозакон, който на практика ще забрани гражданските контрадемонстрации срещу църквата и институциите. В него изрично е записано, че по време на събитие, организирано от католическата църква или от държавата, не може да се провеждат други демонстрации на същото място.

Едно от първите решения на "Право и справедливост" бе да спре държавните помощи за инвитро процедури и да пренасочи парите за социални помощи за многодетни семейства.

dnevnik.bg