"Тотнъм" спечели гостуването си на "Саутхемптън" с 4:1 в последния мач от 18-ия кръг на Висшата лига.

"Шпорите" допуснаха гол след едва 69 секунди игра, но направиха обрат и записаха десета победа от началото на сезона. Лондончани събраха 36 точки и се доближиха на една от градския съперник "Арсенал", който затваря топ 4.

Тимът на Маурисио Почетино има три точки аванс пред следващия го "Манчестър юнайтед" и изостава с три точки от третия "Манчестър сити", с четири от втория "Ливърпул" и с десет от лидера "Челси".

В своя мач №50 с екипа на "Тотнъм" Деле Али отбеляза две попадения за успеха срещу "Саутхемптън", а по един гол добавиха Хари Кейн и Хьон Мин Сон.

"Шпорите" станаха едва вторият отбор след "Челси", който печели гостуването на "Сейн Мерис" през 2016 г. "Светиците" претърпяха и най-тежкото си поражение под ръководството на Клод Пюел. Те заемат осмата позиция в класирането с 24 точки.

Мачът започна отлично за "Саутхемптън". След 69 секунди игра Джеймс Уард Прауз центрира от пряк свободен удар, а централният защитник Върджил ван Дайк откри резултата с глава.

В 16-ата минута Нейтън Редмън отправи много опасен изстрел по диагонала от границата на наказателното поле, но топката премина встрани от дясната греда на Юго Лорис.

Само три минути по-късно резултатът беше изравнен. Виктор Уанаяма центрира от левия фланг, топката се отби в тялото на Редмънд и се озова в зоната между вратаря Фрейзър Форстър и Ван Дайк. Деле Али се оказа най-съобразителен, изпревари бранителя на "Саутхемптън" и отбеляза с глава.

С глава падна и третото попадение в двубоя. В 52-ата минута Кристиан Ериксен центрира от корнер, а Хари Кейн се позиционира отлично на близката греда и сложи край на головата си суша от игра.

Пет минути по-късно се стигна до най-дискусионния момент в мача. Али се откъсна зад защитата и беше фаулиран от опитващия да го догони Редмънд. Нарушението започна извън наказателното поле, но приключи в него и Майк Дийн отсъди дузпа. Реферът обаче реши да покаже и директен червен картон на крилото на домакините.

Хари Кейн се зае с изпълнението на наказателния удар, но пропусна да подсигури трите точки на своя отбор, след като загуби баланс и прати топката високо над вратата. В 71-ата минута и Ериксен беше близо да убие интригата в мача, но силен негов шут разтресе напречната греда.

"Тотнъм" обаче нямаше проблем да контролира мача с човек повече и не даде никакви шансове на "Саутхемптън" за изравнителен гол.

В края "светците" хвърлиха всички сили в опит да стигнат до точка на "Сейнт МЕрис" и допуснаха още два гола на контраатака.

В 85-ата минута Ериксен пусна далечно извеждащо подаване към резервата Сон. Кореецът напредна с топката и спокойно я изпрати покрай Форстър за 3:1.

Две минути по-късно Дани Роуз преодоля няколко противникови играчи и стигна до наказателното поле, след което изведе Деле Али зад защитата. Атакуващият халф показа хладнокръвие и насочи топката покрай плонжа на Форстър, за да оформи крайния резултат.