Администрацията на президента Барак Обама в последните дни от мандата си наложи санкции на Русия и изгони от страната 35 руски дипломати и техни близки във връзка с кибератаките срещу американски институции и партийни структури.

Освен това се затварят два обекта на Русия в Ню Йорк и щата Мериленд в отговора на кампанията за тормоз на американски дипломати в Москва, заяви пред "Ройтерс" високопоставен американски представител.

Според него на руските дипломати ще бъдат дадени 72 часа да напуснат САЩ.

Достъпът до двата руски обекта се блокира за руски граждани от обед местно време, т.е. незабавно.

Според решението, публикувано на сайта на финансовото министерство, отговарящо за прилагане на санкциите, наказани са 6 физически лица и 5 институции, включително руската Федерална службаза сигурност (контраразузнаването) и Главното разузнавателно управление (ГРУ) на руската армия.

Обама призова всички американци да бъдат бдителни за действията на Русия и че администрацията му ще внесе в следващите дни в Конгреса доклад за руските "опити за намеса в нашите избори, както и зловредна киберактивност, свързана с нашия изборен цикъл в предишни избори".

Добавените имена и институции са следните:

Владимир Степанович Алексеев, първи зам.-директор на ГРУ

Алексей Алексеевич Белан (литовски и руски гражданин с дузина прякора като Abyr Valgov, BELAN, Abyrvaig, Anthony Anthony, Fedyunya, M4G, Mag, Moy.Yawik, Mrmagister)

Евгений Михайлович Богачьов (известен с прякори като Lastik, lucky12345, Monstr, Pollingsoon, Slavik)

Сергей Гизунов - зам.директор на ГРУ

Игор Коробов - директор на ГРУ
Игор Костюков - първи зам.-директор на ГРУ

АНО ПО КСИ (Автономна некомерсиална организация на професионалните дизайнери на системи за обработка на данни) в Москва

Федерална служба за сигурност

Главно разузнавателно управление на министерството на отбраната

СТЦ (Специален технологичен център) в Санкт Петербург

"Зорсекюрити" в Москва

Имената на изгонените дипломати не се съобщават, но според официалното съобщение на Държавния департамент това се прави "във връзка с тяхна дейност, несъвместима с дипломатическата практика".

Предполага се, че посланик Сергей Кисляк не е сред тях.

Дипломатическото ведомство на САЩ от месеци насам предупреждава, че служителите му в Русия са подложени на постоянен тормоз като по време на студената война - непрекъснато подслушване и следене или незаконно проникване в жилищата им. Държавният секретар Джон Кери каза, че е повдигал въпроса пред колегата си Сергей Лавров и президента Владимир Путин.

"Тези действия идват след поредица от публични и поверителни предупреждения, които отправихме към руското правителство. Те са необходим и подходящ отговор на опитите да се накърнят американските интереси в нарушение на международните норми за поведение, се казва в официалното съобщение на Обама.

"Тези действия не са всичко, с което отговаряме на агресивните руски действия. Ще продългим да предприемаме действия във време и място, което избираме ние, и на някои от тях няма да се дава публичност", допълва президентът.

За целта Барак Обама е издал президентски указ и не е ясно дали Доналд Тръмп ще опита да го отмени - изцяло или части от него - или ще остави санкциите да действат.

Той ще бъде поставен в много деликатна ситуация, ако в доклада, който Обама обещава на Конгреса, се съдържат доказателства, че Русия му е помогнала да стане президент чрез хакерски атаки и предоставяне на откраднатото на "Уикилийкс" за разпространяване и компрометиране на Хилъри Клинтън и Демократическата партия.

В сряда при обявяването от американски медии за непосредствено предстоящо обявяване на санкции Тръмп призова: "Мисля, че трябва да се занимаваме с нашия си живот".

Дневник