В Турция продължава операцията по издирване на нападателя, който застреля малко след настъпването на Новата година 39 души и рани почти 70, сред които има и българска гражданка.

Премиерът Бинайли Йълдъръм обяви, че на мястото на атаката е изоставено огнестрелно оръжие и опроверга съобщенията, че мъжът е носел костюм на Дядо Коледа.

Селина Доган, депутатка от основната опозиционна партия, каза, че след като е посетила болници и морги може да потвърди, че 11 от жертвите са турски граждани, 24 са чужденци и на още четирима още не е установена самоличността.

По думите ѝ седмина са саудитци, трима са иракчани, убити са по двама граждани на Ливан, Тунис и Индия и има загинал кувейтец, сириец и израелска гражданка. Сред жертвите са белгиец с турски произход и канадец от иракски произход. Париж потвърди, че е загинала тунизийка с френско гражданство, както и че четирима от ранените са фрацузи.

Изглежда, че загиналите с неустановено гражданство са йорданци, тъй като официалната агенция "Петра" цитира външното министерство да съобщава за трима убити поданици на кралството и четирима ранени.

Загиналите са 25 мъже и 14 жени, като телата на 11 от тях вече са предадени на близките за погребение. Твърди се, че всички те са с рани от куршуми за автомат калашников.

Продължават твърденията на очевидци, че нападателите са били няколко и че поне един от тях е викал "Бог е велик", както и че са поддържали помежду си контакт с радиостанции.

Но властите не потвърждават нищо от това и след наложената цензура институциите рядко разпространяват информация и подробности.

Генералният консул на Саудитска Арабия в Истанбул, цитиран от сайт в Рияд, казва, че 10 от ранените са саудитци. Още няма потвърждение, че двама от убитите саудитци са братя близнаци.

Трагедията се разигра в популярния клуб Reina, намиращ се недалеч от стадиона на футболния клуб "Бешикташ", пред който бомбен атентат на 10 декември уби 44 души и рани близо 150.

Би Би Си разказва, че клубът на европейския бряг на Босфора, е популярен сред светския и артистичен елит на града. Някои от по-заможните му гости пристигат с яхти директно на обърната към морето тераса с импровизиран пристан.

Reina е в квартал Ортакьой, където има ресторанти, клубове и галерии и тук често идват известни певци, актьори и спортни звезди. Наблизо в "триъгълник на толеранттостта" са разположени джамия, църква и синагога.

Лондончанин, който е бил там, споделя в социалните мрежи, че това е едно то местата, които е препоръчително човек да посети в Истанбул. Можеш просто да си седиш и да гледаш красивите хора на града."

От цял свят пристигнаха съболезнования за трагедията, а президентът Реджеп Тайип Ердоган заяви в писмено изявление, че Турция ще се бори докрай срещ увсички хорми на атаки от терористични групировки и техните поддръжници.

"Като народ ще продължим до край борбата не само срещу въоръжените атаки на терористични групировки и силите, стоящи зад тях, но и против икономически, политически и обществени атаки. (...) Опитват се да създадат хаос, да деморализират хората ни и да дестабилизират страната ни с отвратителни нападения срещу цивилни.... Ще съхраним нашето хаднокръвие като народ, ще се сплотим и никога няма да отстъпим пред такива мръсни игри."

Към управляващите идват и критики от две посоки. От една страна се подновиха обвиненията, че прочистването от "гюленисти" на разузнаването, силите за сигурност и отрядите за борба с тероризма са оставили спецчастите в дефицит на специалисти.

От друга националинтите на Девлет Бахчели казват, че с досегашните методи на борба няма да се стигне далеч и терористите ще продължат да убиват хора и през 2017г. Като призовава за "тотален натиск срещу терора, национално единство и съзнание, че цялата страна е "на дъното на кървав казан", той казва, че "не можеш да постигнеш различни резуртати като правиш едно и също нещо.

dnevnik.bg