И бившият финансов министър Симеон Дянков ще бъде привлечен като обвиняем по делото, по което Трайчо Трайков стана обвиняем наскоро. Това стана известно от думите на говорителя на главния прокурор Сотир Цацаров - Румяна Арнаудова.

Постановлението за привличането му е изготвено, но в момента прокуратурата не може да го призове, защото не може да го открие. Предстои да се установи на кой адрес се намира Дянков. Ако не бъде открит, бившият финансов министър ще бъде обявен за общодържавно издирване.

Кръгът на обвиняемите лица не е изчерпан, заяви Арнаудова.

Обвинението е за безстопанственост при продажбата през борсата на държавния дял в електроразпределителното дружество "ЕВН България Електроразпределение" АД. По него Трайков беше обвинен на 28-ми декември в умишлена безстопанственост, защото през 2011 година по времето, когато е бил министър е позволил остатъчният пакет акции от ЕВН да бъде продаден за по-малко пари, отколкото е трябвало.

Разследването е разкрило и е стигнало и до бившия вицепремиер и финансов министър, защото докато е бил на поста с негова заповед парите от приватизация на различни дялове в държавни дружества са прехвърлени на Държавната консолидационна компания. Оттам с решение на кабинета "Борисов 1" са влизали като дивидент в държавния бюджет, а не в Сребърния фонд за пенсионерите, обясни говорителят на главния прокурор.

Решението е било взето от Министерски съвет по предложение на Трайков и Дянков, уточни Арнаудова. Тя добави, че ако се наложи членовете на първия кабинет на Бойко Борисов също ще бъдат разпитани.

По думите на говорителя разследването започва през 2014 година по сигнал на Комисията за финансов надзор.

Според обвинението Трайков като принципал на "Държавна консолидационна компания" ДКК ЕАД, не е положил достатъчно грижи за ръководенето, управлението, стопанисването и запазването на повереното му имущество и от това са последвали значителни щети за компанията за над 20 млн. лв. До това се е стигнало, след като той е дал съгласие продажбата на притежаваните от ДКК 51 612 акции от капитала на "ЕВН България Електроразпределение" АД да се извърши от агенцията за следприватизационен и приватизационен контрол в нарушение на Стратегията за приватизация на електроразпределителните дружества. Документът е приет с решението на Министерски съвет през 2003 година и е одобрен малко по-къно от Народното събрание.

Прокуратурата цитира стратегията, според коята е следвало акциите да бъдат продадени при повишаване показателите на дружеството и увеличаване на тяхната стойност.

Решението за продажбата е от 2011 година.

dnevnik.bg