Турският парламент одобри вчера удължаване с три месеца на извънредното положение, обявено след опита за преврат през юли миналата година, съобщи Франс прес.

Извънредното положение, което бе въведено след неуспешния опит за преврат на 15 юли 2016 г., а след това бе удължено през октомври, трябваше да изтече на 19 януари. Мярката сега ще важи до 19 април. Тя позволява на правителството да заобикаля парламента, като приема нови закони и ограничава правата и свободите, когато сметне за необходимо, припомни Ройтерс.

Турция арестува над 40 000 души при разследването на опита за преврат, за който бяха обвинени мюсюлманският духовник Фетхуллах Гюлен и неговите последователи. Повече от 100 000 души, включително войници, полицаи, учители, съдии и журналисти бяха уволнени от работа заради предполагаеми връзки с движението на Гюлен.

Правителството в Анкара, което поиска от парламента удължаване на извънредното положение, обясни, че то е нужно, за да бъде изкоренено влиянието в държавните институции на Гюлен, който отрича да има нещо общо с опита за преврат. Мярката дава специални правомощия на правителството да уволнява чиновници, да закрива неправителствени организации и медии, както и да удължава срока за задържане под стража на хора, на които не са повдигнати обвинения.

Решението на парламента бе взето три дни след кървавото нападение в новогодишната нощ в дискотека в Истанбул, при което загинаха 39 души и за което пое отговорност "Ислямска държава".

БТА