Благотворителна инициатива за събиране на пластмасови капачки стартира в Шумен. Нейната идея е да се съберат няколко тона, да се предадат за рециклиране, и със средствата да се закупи необходима на шуменската болница апаратура.

Това съобщи за ШУМ.БГ координаторът на фондация “Нашите недоносени деца” за Шумен Емилия Чапкънова, която е организатор на кампанията “Благотворително събиране на пластмасови капачки за МБАЛ- Шумен”.

Тя обясни, че идеята е заимствана от кампания във Варна с името “Аз вярвам и помагам с пластмасови капачки”, благодарение на която за една година за рециклиране са предадени 10 тона пластмасови капачки и със средствата е закупена апаратура за две варненски болници.

Дори самият старт на инициативата е обвързан с тази във Варна, тъй като жена се объркала, че пластмасови капачки се събират за шуменската болница и призовала във фейсбук да носят капачки в неонатологичното отделение. “Д-р Стойкова се свърза с мен и ми каза, че много хора са започнали да носят пластмасови капачки. Така всъщност решихме да стартираме кампания и тук”, обясни Чапкънова.

“Моята мечта е да закупим кувьоз за неонатологичното отделение, но това би станало изключително трудно, тъй като са необходими 25 тона капачки, които вероятно ще съберем за 3 години. Затова, в зависимост от събраните средства и нуждите на МБАЛ – Шумен, ще закупим друга, по-евтина апаратура, като кислородни палатки, например”, каза още Чапкънова.

По думите й вече има много хора, които са приели идеята присърце и са се включили в организацията. Има определени пунктове за предаване на капачките, главният от които е в кв. “Боян Българанов” - “Еврофутбол” на ул. “Генерал Радецки” № 50. Освен това отпадъчните материали могат да се дават и в детска градини “Дружба” в кв. “Тракия”, детска ясла “Звездици” срещу ПМГ “Нанчо Попович” и Народно читалище “Стилиян Чилингиров” на “Гривица”.

В кампанията вече са се включили няколко заведения в града, а освен това разговори са водени с директорите на детски градини. В една част от тях вече има сложени съдове, където децата събират капачки, донесени от вкъщи. 
“Ще се радвам директорите на ясли и градини, с които не сме могли да се свържем, да ни потърсят чрез фейсбук страницата на кампанията”, каза Чапкънова.

Тя обясни още, че инициативата няма краен срок. Първите резултати ще бъдат обявени след шест месеца.

ШУМ.БГ