Голямата надежда на германския тенис Александър Зверев победи носителя на 14 титли от Големия шлем Роджър Федерер в спиращ дъха трилър от турнира "Хопман къп".

19-годишният талант спечели в три тайбрека - 7:6 (1), 6:7 (4), 7:6 (4), за да даде аванс на бундестима срещу Швейцария в двубоя им от група A на световното отборно първенство за смесени двойки.

Зрелището в Пърт продължи над два часа и половина и беше наблюдавано от рекордните за турнира 13 785 зрители.

Федерер и 16 години по-младият Зверев предоставиха голямо шоу на феновете както с високото качество на своя тенис, така и с поведението си на корта.

Федерер започна по-добре мача и реализира пробив за 4:2. Швейцарската легенда сервираше за спечелването на първия сет при 5:3, но Зверев успя да върне пробива в последния възможен момент и битката продължи с пълна сила.

В същото време бившият номер 1 демонстрира спортсменско поведение и то при резултат 6:5 в негова полза и сервис на Зверев. Германецът пласира начален удар на линията, който съдиите отсъдиха аут, но швейцарецът призова съперника си да провери решението.

Така се стигна до тайбрек, в който Зверев се наложи категорично със 7:1, за което помогнаха и две двойни грешки на Федерер.

Във втората част резултатът вървеше гейм за гейм. Федерер трябваше да се измъква от трудна ситуация при 5:6, но се справи и стигна до тайбрек, в който се наложи със 7:4.

Швейцарецът, за когото това бе едва втори мач от половин година насам, показа здрави нерви и в няколко критични момента в решаващия трети сет. Той се спаси от пробиви при 1:1 и 4:4, за да се стигне до още един тайбрек.

В него Зверев няколко пъти повеждаше с мини пробив - при 2:0, 4:2 и 6:4, и още с първия си мачбол сложи точка на спектакъла в Пърт.

Успехът на Зверев обаче не помогна на Германия да спечели сблъсъка с Швейцария. Във втория сингъл Белинда Бенчич победи Андреа Петкович с 6:3, 6:4 и така всичко трябваше да се реши в мача на смесени двойки.

В него Бенчич и Федерер показаха по-добро разбирателство и се наложиха с 4:1, 4:3, за да обърнат срещата в полза на Швейцария.

Швейцарските тенисисти постигнаха втора победа от два двубоя и се изравниха с Франция на първото място в група А. Утре двата отбора се срещат в директен сблъсък за място на финала. Германия и Великобритания имат по две загуби и загубиха шансове да продължат напред.

В група В САЩ си гарантира първата позиция и място във финала на "Хопман къп" още преди последния кръг след две победи с по 3:0 срещу Чехия и Испания.