Учени от Университетската болница "Лимерик" в Ирландия доказаха съществуването на "нов" орган в човешкото тяло. Става въпрос за познат елемент от коремната кухина, наречен мезентериум, който досега беше считан само за спомагателна тъкан с фрагментирана и неопределена структура. Изследването на учените обаче потвърди, че това не е просто тъкан, а орган с ясна форма и със собствени функции. Откритието им е публикувано в гастроентерологичното издание на престижния медицински журнал "Лансет".

Във вече остарелите анатомични учебници мезентериумът се нарича дубликатура на перитонеума - ципата, покриваща стените на коремната кухина. Счита се, че функцията му е да е опора на червата и на други коремни органи и да ги държи на място, като ги обгръща.

Според ирландските учени обаче е възможно новооткритият орган да има и друга функция. Изследванията им ще продължат, докато разберат каква е. Досега са били съсредоточени само върху формата и структурата му, тъй като доказването на цялостта му, вплетен между червата, било трудоемко. Всъщност толкова трудемко, че никой друг в медицината досега не го е съзрял.

Научният труд е проверен и анализиран многократно, преди да бъде публикуван, уверяват авторите му проф. Калвин Кофи и д-р Питър Олиъри.

Откритието отваря много нови врати за учените, особено за ролята на мезентериума в гастроентерологичните заболявания. Подходът към него като към цялостен орган може да подскаже за лечения, които досега са били невъзможни, или пък да се установи, че е източникът на някои типове коремни болести.

Dnevnik.bg