"Атлетик" (Билбао) взе минимална преднина срещу "Барселона" след първия осминафинален двубой между двата тима за Купата на Краля.

Домакините се наложиха с 2:1 и удържаха водачеството си, въпреки че завършиха двубоя с девет души. Баските поведоха с два гола в рамките на три минути в средата на първото полувреме, но малко след почивката Лионел Меси намали с дежурното си попадение.

Луис Енрике подходи сериозно към срещата и не даде почивка на никой от титулярите си. Домакините започнаха мача силно, но постепенно каталунците изравниха играта и също опитаха няколко атаки към противниковата врата.

Резултатът обаче бе открит от "Атлетик" в 26-ата минута след грешка на гостите в средата на терена. Раул Гарсия получи на скорост и центрира почти от аутлинията към Ариц Адурис, който с глава отблизо не сбърка и прати топката в мрежата.

Три минути по-късно след нова грешка при изнасянето на топката Андер Итураспе с глава насочи кълбото към Адурис, който технично продължи за Иняки Уилямс, а той с мощен удар удвои аванса на тима си.

През второто полувреме каталунците заиграха доста по-добре и това даде резултат само шест минути след подновяването на играта. Лионел Меси стреля от фаул и след лоша намеса на вратаря топката се отби от напречната греда и мина зад голлинията.

В 74-ата минута ситуацията Раул Гарсия направи глупаво нарушение, с което си изкара втори жълт картон и остави съотборниците си с човек по-малко. В 81-ата минута проблемите на домакините продължиха, след като и Андер Итураспе бе изгонен заради нарушение срещу откъсващия се Неймар.

До края "Барселона" се опита да се възползва от сериозното си числено превъзходство, но така и не успя да отбележи гол, като един път и гредата помогна на домакините.