Тържествен водосвет за благославяне на бойните знамена на Богоявление бе отслужен в Шумен.

Пред ДКТ „Васил Друмев“ отец Красимир от храма „Свети Три Светители“ поръси със светена вода за здраве и успехи знамената на 7-ми Преславски полк, на поделение 34 200, учебна база „П. Волов“, копие от знамената на Михаил Шишман, Цар Симеон, Константин и Фружин, клубното знаме на Офицерите и сержантите от резерва, знамето на Червеноводската чета и клубните знамена на „Традиция“ и комитет "Крум Страшний”.

„Богоявленският водосвет е олицетворение на единството между държава, църква и армия. Той е традиция в ритуалната система на църквата и българската армия. Традицията на Богоявление да се извършва водосвет на знамената е още от 917 година, когато се прави от цар Симеон I преди битката при Ахелой. След Освобождението ритуалът е възстановен и продължава до идването на социализма през 1946-та година. Традицията е възстановена през 1993-та година. И оттогава се провежда, независимо от времето и климатичните условия“, разказа накратко за празника Богоявление историкът Мишо Йорданов.

За Богоявление пред театъра бе подредена фотоизложбата „1916: Победи и изпитания“, посветена на 100-годишнината от Първата световна война. Тя е предоставена от Националния военноисторически музей.

Във фотосите е отразен бойният път на 4-та пехотна преславска дивизия с командир ген.- майор Иван Колев и приноса на шуменци за овладяването на Тутраканската крепост.

Фотоизложбата може да бъде разгледана до 20 януари във фоайето на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров”.

Заради лошото време и труднопроходимите пътища в община Шумен няма да има ритуал по хвърляне на кръст. 

ШУМ.БГ