Над 4000 са имениците от община Шумен на днешния Ивановден, сочи справката, предоставена от пресцентъра на община Шумен.

Най-много са тези с името Иван и Иванка. Иван са кръстени 1552 души, като най-старият е на 80 години, а най-младият е роден през 2016 г. 734 са дамите с името Иванка. Най-възрастната тази година ще навърши 97 години, а най-младата е родена преди десет.

Повод да почерпят имат и 636 мъже от Шумен с името Ивайло. Най- старият е роден през 1923 г., а най-младият – през 2016 г. Ивайла са кръстени 41 дами в общината.

Много са именичките с името Ваня – 114, като най-възрастната е родена през 1946 г., а най-малкото – през 2015 г.

Днес празнуват и всички с името Калоян. В нашата община те са 273 на брой. Най-вързрастният от тях тази година ще стане на 80 г., а най-младият – на една.

На Ивановден празнуват още всички с имената Иванина, Ванина, Ваньо, Йоан, Йоана, Иво, Ивона, Жан, Жана, Яна.

Българската традиция повелява да се посетят имениците, като в някои райони има обичай те да бъдат ритуално къпани в реката. Който не иска да бъде потопен във водата, трябва да се откупи, но въпреки това задължително го напръскват за здраве.

Обичаите на Ивановден са свързани с очистителната сила на осветената предния ден - Богоявление, вода. Периодът на "мръсните" дни е завършил и всеки обръща поглед напред - към доброто, здравето, берекета и щастливия живот. Самият ден е посветен на младото семейство, което е минало под венчилото през миналата година.

Кумът, който е венчал или кръщавал новородените, приготвя дарове и специален обреден хляб (обкичен със захаросани ябълки, сушени плодове, босилек и стръкчета здравец), с които се посреща младото семейство. Младите отиват в дома на кума, но и те носят дарове, хляб, баница и печена кокошка.

На Ивановден празничната трапеза включва варено жито, фасул, ошав, баница, кървавица, печена луканка, свински ребра със зеле.

ШУМ.БГ