С протести и сблъсъци пред турския парламент започна обсъждането на законопроекта, който предвижда превръщането на Турция в президентска република.

Полицията разпръсна демонстрантите пред Меджлиса с водни оръдия.

"Лидерите на 100 неправителствени организации искаха да дойдат и да направят изявления тук. Но, както виждате, парламентът е под блокада, пътищата са затворени", съобщи в социалните медии депутатите от Републиканската народна партия (CHP) Айкут Ердоду, цитиран от в. "Хюриет".

Републиканците са светски настроени и са в опозиция. Те планират да удължат обсъждането, като вкарват нови предложения и вотове на недоверие, и обсъждат в големи детайли предложените конституционни поправки.

Депутатите правят това с надеждата, че ще наберат обществена подкрепа и ще принудят управляващата Партия на справедливостта и развитието (AKP) да оттегли проектозакона.

AKP се обедини с Партията на националистическото движение (MHP), за да прокара конституционните промени, които ще концентрират властта още по-силно в ръцете на президента Реджеп Ердоган.

За приемането им са нужни 330 гласа, а след това предложенията ще бъдат гласувани на референдум.

Заедно двете партии имат 355 депутати, но седмина от националистите вече публично обявиха, че са против президентската република.

Прокюрдската Народнодемократична партия също ще гласува против и настоя за таен вот, който да гарантира, че депутатите няма да бъдат притискани от управляващата партия.

AKP се надява обсъжданията да приключат до 24 януари, а референдумът да бъде проведен на 2 април.

Превръщането на Турция в президентска република е цел на Ердоган, откакто стана държавен глава през 2014 г. Преди това той изкара три мандата като премиер.

dnevnik.bg