Борсовата търговия с електроенергия в понеделник бе белязана от значително по-ниско предлагане на количества от страна на електроцентралите, повишено търсене от търговците заради нарасналото в студа потребление, което в комбинация доведе до двойно повишаване на цената на тока за пиковите часове във вторник, спрямо постигнатите стойности в търговията за предходния ден. Притесненията на доставчиците на електроенергия за осигуряването на с8ледващите дни в оставащата студена седмица нарастват, а на този фон износът на ток продължава и от Министерството на енергетиката засега не обсъждат прекратяването му, за да се гарантира вътрешната консумация.

Едва 203 мегаватчаса електроенергия са минали през борсата при средна цена от 246.24 лв./МВтч в търговията "Ден напред" за 10 януари, а във върховите часове на потребление от 8 до 14 часа търговията е вървяла на стойности от над 340 лв. за мегаватчас. Такава цена за пръв път се постига на българската борса и според участниците в нея това е притеснителен факт. За сравнение количествата за понеделник са били близо 385 МВтч, а средната цена – 170.10 лв./МВтч, сочи статистиката на "Българската независима енергийна борса".

Слабото предлагане е предизвикало паника сред търговците, особено на фона на очакваното от "Електроенергийния системен оператор" (ЕСО) рекордно от пет години насам потребление на над 7770 мегавата във вторник, който според прогнозите ще е и най-студеният ден. Появили са се слухове, че държавните производители НЕК, АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток 2" въобще не са участвали в търговията, въпреки че са длъжни според изискванията на Европейската комисия, разказаха търговци на ток пред Mediapool. Според тях вероятно те са предпочели да гарантират регулирания пазар и предпочетени от тях свързани с политически партии търговци на ток, вместо свободния пазар, като това резонно се е отразило върху цените на електроенергията

Директорът на борсата за ток Константин Константинов обаче посочи, че трите държавни компании са предложили количества, макар и те са да били силно намалени спрямо предходния ден. Според обясненията му значително намаленото предлагане е било заради аварии в производствените мощности.

От Кризисния щаб дори заявиха, че са включени резервните електроенергияни производствени мощности.

В същото време обаче износът на електроенергия от страната към Румъния, Гърция, Турция и Македония продължава, сочат оперативните данни на ЕСО.

От енергийното министерство коментираха, че засега не се обсъжда прекратяване на износа на електроенергия, за гарантиране на вътрешното потребление.

mediapool.bg