За пръв път в Америка човек бе осъден на смърт по федерален закон за престъпленията от омраза.

Става въпрос за 22-годишния Дилан Руф, който през 2015 г. застреля деветима афроамериканци по време на църковна среща в Чарлстън, Южна Каролина.

На съдебните заседатели им отне по-малко от три часа да го обявят за виновен по общо 33 обвинения.

"Чувствах, че трябва да го направя, и още се чувствам така", каза той.

Руф се защитаваше сам и не представи никакви доказателства. Той се отказа от възможността да поиска доживотна присъда, съобщава агенция "Ройтерс".

Според обвинението Руф е планирал убийството в продължение на месеци и е целял да разпали расистко насилие. Това е била причината да избере едно от най-старите афроамерикански вероизповедения – Африканската методистка епископална църква.

На 17 юни 2015 г. Руф е посетил среща за изучаване на Библията в църквата в Чарлстън. Той е прекарал 40 минути с вярващите и е открил стрелба, когато те са затворили очи и са започнали да се молят.

С общо 75 изстрела е убил деветима души, а по-късно е заявил пред полицията, че е искал да разпали расова война. Формално присъдата ще бъде произнесена от съдията днес и това ще направи Руф 60-ия федерален затворник, очакващ смъртно наказание, пише в. "Вашингтон пост". Не е известно обаче кога то ще бъде изпълнено и дали изобщо ще се стигне до това.

Федералните смъртни присъди са изключително редки, а екзекуциите – още повече. Смъртното наказание на федерално ниво бе възстановено през 1988 г. Оттогава насам то е приложено само на трима души. Последната екзекуция е била преди повече от десет години.

Последният осъден на това наказание преди Руф бе Джохар Царнаев – нападателят на Бостънския маратон, който сега лежи в затвор в Колорадо.

Руф е обвиняем за убийство и по друго дело, този път в юрисдикцията на щатските власти. По него също го заплашва смъртно наказание. Ако бъде осъден, той ще стане 39-ият човек, очакващ екзекуция в Южна Каролина.

За последно такава присъда там бе осъществена през 2011 г., а, както много други щати, Южна Каролина има проблем с достъпа до медикаменти за прилагане на присъдата и няма изгледи скоро да получи такива.