Три месеца преди предсрочните парламентарни избори у нас партиите откриха предизборната кампания в първия работен ден на 43-ото Народно събрание след празниците. В декларации за старта на новата пленарна сесия днес парламентарните формации обещаха воля за въвеждане на мажоритарна избирателна система, действия за намаляване на бедността и увеличаване на демографския прираст, както и по-активна позиция на страната ни като член на Европейския съюз (ЕС).

Може ли да се задълбочи кризата

От няколко дни ГЕРБ настоява да се удължи животът на парламента, за да може да бъде променена избирателната система, като се въведе мажоритарен избор на депутати с абсолютно мнозинство в два тура. Днес зам.-председателят на партията Цветан Цветанов обяви, че моралът на ГЕРБ задължавал парламента да се съобрази с волята на гражданите на референдума. В противен случай - по думите му - щяло да има дълбока политическа криза.

Задълбочаване на политическата криза у нас прогнозира и лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ, но по друга причина - ако и следващото мнозинство в парламента бъде "нехомогенно" и "без общи ценности", можело да се стигне до "изборен маратон".

В крайна сметка единствено депутатите от БДЦ-НС застанаха зад предложението на ГЕРБ 43-ият парламент да обяви резултатите от референдума за задължителни и решението не бе разглеждано в пленарна зала. Един от мотивите на другите партии - съдът все още не се е произнесъл по жалба срещу решението на Централната избирателна комисия (ЦИК) за незадължителен характер на резултатите от референдума.

Кой какво обещава

Лидерът на БСП Корнелия Нинова също поиска промени в Изборния кодекс, но след предсрочните избори. Социалистите са за смесена избирателна система. Днес Нинова обеща държавни инвестиции в предприятия, безплатно здравеопазване, по-малко бедност и повече деца в България, ако БСП дойде на власт.

Депутатът от Реформаторския блок Антони Тренчев се обяви за активна позиция за влизане на страната ни в Шенген, защото България пази границите на ЕС ефективно. Той обяви още, че България е трябвало да даде ясен знак за санкциите към Русия.

ГЕРБ се обяви за съвършенство в предизборната кампания. А Патриотичният фронт предпочете да не чете декларация. Говорителят на парламентарната група на АБВ Мариана Тодорова заяви, че партията й ще дава път на нови, млади хора, които да работят за България.

"Атака" поиска отваряне на четирите реактора на АЕЦ "Козлодуй". А БСП направи опит да размрази проекта АЕЦ "Белене".

Дневник