Проблем между мен и вицепрезидента Маргарита Попова има и това е повече от ясно. На практика ние не сме се виждали в последната година и диалогът между нас беше много труден. Това заяви държавният глава Росен Плевнелиев в интервю за Нова телевизия.

Той добави, че двамата не са оставили лошите взаимоотношения между тях да попречат президентската институция да работи качествено. Плевнелиев уточни и кога точно е започнал сривът на отношенията му с Попова.

"Имаше едни спретнати протести срещу мен, които бяха пред президентството. Едни 100 човека, които бяха партийно оцветени, стояха пред сградата с дни. Сред тях бяха Бисер Миланов-Петното и Николай Бареков, който след това лично ми се извини. Тогава Маргарита Попова ги прие в кабинета си и дори получи цветя от тях. Депутатът от "Атака" Магдалена Ташева се опита да ми направи импийчмънт, а Попова имаше много общи събития с нея", заяви Плевнелиев.

Той добави, че в много случаи е осъзнавал, че да бъде обединител на нацията не означава, че ще бъде харесван от всички. По думите му той се е усещал като обединител в действията си, колкото и критики да е получавал след това. Като пример той даде действията му срещу съдия Венета Марковска, която трябваше да стане член на Конституционния съд.

"Тя е съдия с безспорно спорна репутация. Да бъдеш обединител не означава да си траеш и аз действах. Аз снех изцяло доверието си от едно правителство след едно определено назначение (бел.ред. - намеквайки за назначението на депутата от ДПС Делян Пеевски за председател на ДАНС, което доведе до масови протести и падането на правителството на Пламен Орешарски)", уточни държавният глава.

Плевнелиев каза още, че при назначаването на второто служебно правителство по време на мандата му е посочил Георги Близнашки за премиер, тъй като е бил виден конституционалист и е целял от него да започне истинската съдебна реформа. Точно и заради това дошло назначението на Христо Иванов за правосъден министър, тъй като бил млад и необременен от политически влияния.

"С това служебно правителство беше направена крачка напред в съдебната реформа. Екатерина Захариева също имаше важно значение за продължаването на работата в тази насока. Тя е и примерът, че няма влошаване на отношенията ми с ГЕРБ и премиера Бойко Борисов. Тя беше началник на кабинета ми, а министър-председателят я припозна и стана правосъден министър", добави президентът.

Плевнелиев уточни, че по време на мандата си е бил по-краен в действията си, докато Борисов е бил по-прагматичен. Въпреки това двамата се разделяли в много добри отношения.

Според държавния глава активизацията на прокуратурата в последните месеци и повдигането на обвинения на много политически фигури е била чакана от доста време. Важно обаче било да има и резултати, като даде за пример Румъния.

"Там бяха повдигнати обвинения на над 1000 политици, но има и осъдени справедливо и има събрани милиарди, Искам да видя същото за КТБ, за АЕЦ "Белене". Само така ще догоним Румъния, където през последните 5 години има много повече инвестиции спрямо България", каза още Плевнелиев.

Дневник