2017 тъкмо настъпи, а една промишлена компания вече е отправила погледа си 45 години напред в бъдещето. "Арконик", металургическа компания вече има план за изграждането на висок близо 5000 метра небостъргач, чиято повърхност ще „изяжда” смога, а балконите ще могат да се прибират и премодулират.

Всичко това ще бъде възможно с материали, които са вече на пазара….или все още се разработват. За целта инженери и футуристи са обединили силите и въображението си в търсене на технологиите и иновациите, които след няколко десетилетия ще бъдат най-необходими за оцеляването на човечеството. Освен това те искат да инвестират в гъвкави компоненти, които могат да превърнат гигантските сгради в нещо повече от статични великани.

Шери МакКлиъри, един от главните учени към фирмата в областта на материалознанието, разкрива, че един от най-вълнуващите проекти за момента е т.нар. „ЕкоКлийн”. Става дума за специално покритие, което има способността да самопочиства сградите и да пречиства въздуха наоколо. За пръв път то е било измислено през 2011 г. и оттогава компанията се опитва да го реализира и приложи на практика.

„Функционалното покритие осигурява естетика, улеснение при поддръжката, а също така и полза за околната среда чрез намаляване на съдържанието на замърсители около себе си", коментира тя пред „Бизнес Инсайдър”. „ЕкоКлийн” работи с помощта на изпаренията от водата и светлината, които се смесват с химикалите в него и произвеждат атоми, познати като свободни радикали. Те ще „издърпват” замърсителите на въздуха, мръсотията и калта почти като мъртва кожа от повърхността на сградите.

Друга интересна иновация ще бъдат прозорците, които от „Арконик” се надяват да бъдат също част от 5-километровия небостъргач. Т.нар. „Блумфрейм” ще са моторизирани прозорци, които за по-малко от минута ще могат да се трансформират в изцяло остъклени балкони. Това не е първата изключително иновативна и футуристична идея на „Арконик” – в момента те разработват летящи коли, ултра-леки тела на автомобили, както и аеродинамични самолетни крила. /БГНЕС