Докладът на европейските прокурори за дейността на прокуратурата не беше обсъден по същество от прокурорската колегия, нито от пленума на Висшия съдебен съвет, но темата предизвика напрежение и доведе до преждевременно прекратяване на първото заседание за годината.

Като извънредна точка представляващият ВСС Димитър Узунов докладва писмо от правосъдното министерство, пристигнало днес, 11 януари, с което се иска в срок до понеделник (16-и) да бъдат определени членове на съвета, които да влязат в работна група за обсъждане доклада на европейските прокурори. От изказването на Узунов не се разбра точно по коя тема се иска излъчване на представители на ВСС: четейки писмото от МП, той не довърши, а каза: "...колеги, имате го на мониторите си".

Обсъждането колко да са членовете на ВСС за работната група и дали сред тях да има и съдии ескалира бързо напрежението и доведе до преждевременно прекратяване на заседанието и дори до заплахи за образуване на дисциплинарни производства срещу членове на съвета.

Докладът на европейските прокурори беше публикуван в края на декември и в него основните препоръки бяха свързани с липсата на възможност главният прокурор да се отчита за дейността и да бъде разследван. По същество днес кадровиците на Темида не се занимаваха с темата.

Министърът на правосъдието Екатерина Захариева поиска с писмото съдебният съвет да определи двама свои представители, които да влязат в работната група.

Пръв реагира Ясен Тодоров, който предложи това да бъдат Румен Боев и Румен Георгиев заради дългогодишния им опит в прокуратурата и следствието. Георгиев си направи отвод. Впоследствие номинирани бяха Елка Атанасова и Ясен Тодоров.

Алтернативно предложение за по-голям брой хора, които да участват в работната група, направи Соня Найденова, която даде идея представителите на съвета да бъдат четирима, като сред тях да има и такива, които са били наказателни съдии заради присъстващите в доклада констатации за съда. Тя номинира Калин Калпакчиев и Камен Иванов.

Срещу идеята да има съдии в групата реагираха остро Галя Георгиева и Ясен Тодоров. Частта за съда била малка, основно ставало дума за прокуратурата и заради това двама представители на държавното обвинение били достатъчни.

Тогава Ясен Тодоров предложи първо да се гласува колко да са членовете на съвета, които ще участват в разискванията - дали са двама или петима.
С 9 на 10 гласа беше отхвърлено предложението за двама представители, а това за петима получи 10 на 10 гласа - т.е. нямаше решение.

Това ядоса част от членовете на съвета и те демонстративно напуснаха залата. А Юлиана Колева дори се обърна към залата с: "Довиждане, колеги, повече на заседание няма да дойда."

Така кворумът в залата стана на ръба - само с 13 души. Тогава се включи Светла Петкова и предложи номинацията на Милка Итова - преди да стане член на съвета, тя беше съдия в СГС. Срещу това реагира председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов, защото Итова не е наказателен съдия.

Итова не си направи отвод, а защити номинацията си. Когато се стигна до гласуването обаче Панов напусна залата и въпреки че Узунов го предупреди, че по този начин кворумът се разпада, председателят на ВКС напусна.

Това ядоса Петкова, която предупреди, че ще поиска образуване на дисциплинарни производства срещу членовете на съвета, които провалят заседанието. Преди време, когато Панов докладва, че Узунов сам е определил членовете на ВСС, които да се срещнат с мисията на европейските прокурори, мнозинството от членовете направиха подобна акция и напуснаха залата.

В залата поискаха почивка, за да има време да се събере отново кворум, но след нея стана ясно, че това няма да се случи и заседанието беше закрито.

dnevnik.bg