Пешеходецът не носи отговорност при катастрофа на пешеходна пътека, реши парламентът, който прие на второ четене текстове от промените в Закона за движението по пътищата (ЗДП), предаде БТА.

При пътнотранспортно произшествие с пешеходец на означена пътна маркировка - пешеходна пътека, когато водачът е превишил разрешената максимална скорост за движение или е нарушил друго правило от ЗДП, което има отношение към произшествието, пешеходецът не се счита за съпричинител за настъпване на съответното произшествие, записаха депутатите. Последната редакция на текста беше предложена от Нели Петрова (ГЕРБ) и одобрена със 79 гласа "за" и три "въздържал се".

С окончателното приемане на поправката на практика губи сила тълкувателното решение на Върховния касационен съд, според което пешеходецът може да носи вина при катастрофа на зебра. До него се стигна след серия леки присъди срещу шофьори, блъснали и убили хора на пешеходна пътека и конкретно, след като миналата година ВКС намали на 2 г. присъдата на Диян Станчев, който през 2011 г. във Варна на причини смъртта на Лора Петрова.

Днес Нели Петрова коментира, че предвид случаите на оправдани шофьори, които са превишили скоростта, карали са с алкохол в кръвта, дрогирани или без книжка, е крайно време депутатите да предприемат мерки, за да се сложи край на войната по пътищата.

Парламентът реши още, че ограничаване на видимостта и намаляване на прозрачността на стъкла, различни от челното и стъклата на предните странични врати, се допуска само при наличие на огледала за виждане назад от двете страни на автомобила.

dnevnik.bg