Доналд Тръмп, който следващият петък ще стане президент на САЩ, заяви, че е склонен да отмени санкции срещу Русия, както и че не е изключено САЩ да признаят независимостта на Тайван, с което ще разгневят Китай.

Политиката за "един Китай" се поддържа от САЩ от десетилетия, поради което Вашингтон няма дипломатически отношения с Тайпе. От 1949г. насам Тайван се смята от китайците за бунтовническа провинция, а не отделна държава и Пекин неведнъж е заявявал, че "един Китай" не подлежи на никаква дискусия, но Тръмп каза, че "по всичко може да се преговаря".

Това стана в едночасово интервю за "Уолстрийт джърнъл", в което той дава сигнал, че е склонен да опита да подреди по нов начин отношенията с две държави, ключови за отношението на света към Америка.

Тръмп допълва, че "поне за известен период" санкции, като според изданието става дума за наложеното от президента Барак Обама в отговор на руските хакерски атаки срещу изборите в страната. Но ако отношенията с руснаците помогнели в борбата с терористите и в постигането на важни за САЩ цели, санкциите можело да отпаднат.

"Ако се разбираш (с тях) и ако Русия наистина ни помогне, кой би искал да има санкции, ако някой върши наистина страхотни неща?", казва бъдещият 45-ти президент на САЩ в характерен стил. Той допълва, че е готов и да се срещне с руския президент Владимир Путин след като влезе в Белия дом, като твърди, че "доколкото знам, те искат да се срещнем и аз съм абсолютно съгласен с това".

Но промяна на отношенята с Русия в тази посока ще трябва да преодолее съпротивата на Конгреса, където и републиканци настояват за още по-твърда политика към Москва. Освен това в изслушванията в Сената на предложенията му за министри на външните работи и отбраната те ясно заявиха, че Русия е сред основните заплахи за САЩ и партньорите им в Европа, че санкциите заради Крим и Източна Украйна може да бъдат отменени едва след като самите украинци одобрят преминаването на полуострова в рамките на Русия, както и че би трябвало САЩ да въоръжат украинската армия.

В петък първият руски вицепремиер Игор Шувалов каза по време на икономически форум в Москва, че при затопляне на отношенията със Запада руските контрасанкции може да бъдат отнемени на 31 декември 2017г. и пазарните играчи би трябвало да имат това предвид. Това е срокът, до който те бяха удължени от премиера Дмитрий Медведев, който също заговори за настройване към това, че със санкциите трябва да се приключи, макар и без да се поставят срокове и да се създават излишни очаквания. Думите на Шувалов бяха изтълкувани като насочени предимно към руския бизнес, който се възползва от този тип протекционизъм и субсидии, но няма да оцелее в конкурентна среда, ако междувременно не подобри работата си.

Също в петък отпътуващият посланик на САЩ в Европейския съюз каза, че би било "немислимо и срамно", ако САЩ обмислят облекчаване на санкциите срещу Русия, особено в контекста на последните твърдения за намесата в изборния процес в страната.

Антъни Гарднър, който напуска в полагането на клетва от Тръмп следващата седмица, каза още, че е разтревожен от влиянието, което Найджъл Фараж има върху новата власт във Вашингтон. Той припомни, че Фараж, един от най-шумните защитници на Брекзит, е сред периферните гласове на европейската политика и поради това се надява хората около Тръмп да не слушат само него.

"Не бива да се превръщаме в мажоретки на Брекзит, особено на Брекзит, който най-вероятно ще бъде твърдо приземяване и един хаотичен и неуправляем процес. "Според мен това би било абсолютна лудост и ще е много лоша новина за американския бизнес."

Гарднър допълни, че е бил "стъписан от разговорите между задаващата се администрация във Вашингтон и ЕС, в които първият въпрос е коя е следващата държава, която ще напусне съюза", както и че "доминиращото усещане (на екипа на Тръмп) било, че Европейският съюз ще се разпадне през 2017г".
Това определено няма да се случи, защото напускането на британците по-скоро има сплотяващ ефект, допълва посланикът, и препоръчва Вашингтон да не се поддава на изкушението да преследва двустранни сделки зключително с партньори като Великобритания и Германия и да избягва институциите в Брюксел.

Дневник