Сенатската комисия по разузнаването ще разшири разследването си за намесата на Русия в американските избори като включи и проверка дали и какви са връзките между Москва и лица, свързани с кампанията на Доналд Тръмп за президент.

Това е нова позиция на председателя Ричард Бър, противоположна на мнението му от четвъртък, когато каза, че подобно разследване е извън правомощията на комисията и че няма нужда от създаването на специална комисия само заради спорните твърдения, че може да има конспирация между екипа на Тръмп и хора от неговия екип.

Заедно със сенатора демократ Марк Уорнър сега републиканецът от Северна Каролина казва, че "ще следваме разузнавателните данни, накъдето и да ни отведат".

Дейността на комисията ще включва - но без да бъде ограничавана само до - "загрижеността на контраразузнаването във връзка с Русия и изборите в САЩ от 2016г., включително всякакви разузнавателни данни за връзки между Русия и лица, свързани с политически кампании".

В едночасово интервю за "Уолстрийт джърнъл" новоизбраният президент бе попитан дали някой от екипа му или компаниите му е контактувал с руски представители, за да обсъжда хакерските атаки. Тръмп отвърна: "Никой. Никой. Това е фалшива новина".

Трима източници на "Ройтерс" твърдят, че Майкъл Флин, избран от Тръмп да бъде негов съветник по националната сигурност, е провел 5 телефонни разговора с руския посланик във Вашингтон в деня, когато президентът Барак Обама наложи санкции на Москва заради хакерските намеси в изборния процес. За това първо съобщи Дейвид Игнейшъс от "Вашингтон пост".

Това е станало между момента, в който руското посолство е било уведомено за американските санкции, и решението на президента Владимир Путин да не реагира с реципрочни мерки.

Посланик Сергей Кисляк е бил уведомен на 29 декември около час преди офииалното съобщение за мерките, включващи и експулсирането на 35 руски дипломати.
Представител на Тръмп потвърди, че между Кисляк и Флин е имало разговори, но настоява, че в тях не са осбсъждани санкциите.

Не е ясно по чия инициатива са били котактите с бившия генерал, който ръководеше Агенцията за военно разузнаване на САЩ. Източниците на "Ройтерс" не споделя как са научили за тях и дали знаят за съдържанието им.

По принцип не е нелогично руски дипломат да разговаря с екипа на Тръмп след решението на САЩ, поне за да научи мнението на бъдещия президент. Но два от източниците на "Ройтерс" казват, че ако Флин е дал някакви уверения, успокоили руснаците, това може да се окаже нарушение на закон от далечната 1799г. Според Закона на Логан на американски граждани е забранено да преговарят с чуждестранни правителства, с които САЩ имат спорове. Целта е да не се подкопава позицията на официалните власти във Вашингтон.

Дневник